نخ روکار چیست؟

نخ روکار چیست

در هنر خیاطی و هنر های دستی میتوان انواع و اقسام لوازم، منجمله انواع نخ ها را متصور نمود. به صورت کلی نخ ها یکی از هسته های اصلی هنر هایی مانند خیاطی و هنرهای دستی و تزئینی محسوب میشوند. یکی از نخ های مهم و کاربردی که از ایام قدیم مورد استفاده مردم قرار میگرفته، نخ روکار میباشد. ممکن است برای شما سوال ایجاد شود که اصلا نخ روکار چیست؟ پیشنهاد ما به شما مطالعه ادامه این مطلب میباشد.

قبل از بررسی این سوال که نخ روکار چیست ابتدا باید بدانیم که چرا به این نوع نخ، نخ روکار گفته میشود و اصلا کلمه روکار چه معنایی دارد؟ سپس پس از بررسی این موضوع میتوانیم به صورت کامل به بررسی نخ روکار و کاربرد و انواع آن بپردازیم؛ چرا که پس از دانستن اطلاعاتی کافی درباره ماهیت واژه روکار به سادگی میتوان نخ روکار را شرح داد و آن را به ذهن سپرد.

معنی کلمه روکار چیست؟

مهم ترین مسئله قبل از پرداختن به سوال نخ روکار چیست بررسی ماهیت و معنی کلمه روکار میباشد، پس از دانستن این موضوع است که سوال اصلی این بحث یعنی نخ روکار چیست به سادگی قابل درک خواهد شد.

به زبان ساده رودوزی یکی از هنر های اصیل ایرانی با قدمت زیاد است که در آن با استفاده از نخ به تزئین انواع محصولات مانند روبالشتی، جانماز، کمربند، پرده ، رومیزی و انواع و اقسام پوشاک پرداخته و آثار هنری و تزئینی بسیار زیبایی را پدید می آورند. پس از درک این مطلب احتمالا اکنون توانسته اید در ذهن خود ارتباط نخ روکار با هنر رودوزی را درک کنید.

نخ روکار

نخ رودوزی یا همان نخ روکار چیست؟

در قسمت فوق دانستیم که رودوزی نوعی هنر دستی و اصیل ایرانی است که در آن با استفاده از نوعی نخ اقدام به تزئین مواردی مانند رومیزی، روبالشتی، پرده و انواع و اقسام محصولات به منظور افزایش زیبایی آن ها مینمایند. به زبان ساده به نخ مورد استفاده در هنر روزی، نخ روکار گفته میشود. نخ هایی همچون نخ دمسه، نخ ابریشم، نخ پنبه، نخ پشم و نخ ملیله از محبوب ترین گزینه ها برای استفاده به عنوان نخ روکار هستند.

یعنی نخ روکار یک نوع نخ خاص نیست، بلکه نخی است که به صورت روکار و رودوزی شده در هنر رودوزی مورد استفاده قرار میگیرد. یعنی محدودیت خاصی در استفاده از انواع نخ به عنوان نخ روکار وجود ندارد، اما با توجه به اینکه نخ روکار به منظور زیبایی و سنتی-ایرانی بودن محصول مورد استفاده قرار میگیرد، نخ هایی همچون نخ دمسه، نخ ابریشم، نخ پنبه، نخ پشم، نخ ملیله و نخ فلزی را میتوان به عنوان مناسب ترین و بهترین گزینه برای استفاده به عنوان روکار معرفی کرد.

نخ روکار

کاربرد نخ روکار چیست؟

کاربرد اصلی نخ روکار با توجه به توضیحات ارائه شده درباره نخ روکار -یعنی این که نخ روکار نخی است که در هنر رودوزی مورد استفاده قرار میگیرد- میتوان گفت که همان استفاده از آن در هنر رودوزی میباشد. اما نخ های روکاری که در این مقاله معرفی گردید، مانند نخ دمسه و نخ ابریشم و… در سایر زمینه ها نیز میتوانند مورد استفاده قرار گیرند و محدودیت خاصی در استفاده از آنها وجود ندارد. برای مثال برای آشنایی کامل با نخ دمسه میتوانید به مقاله نخ دمسه چیست مراجعه کرده و اطلاعات کاملی را درباره این نوع نخ مطالعه نمایید.

نکته ای که باید در این زمینه اشاره کرد این است که در انختاب نخی که به عنوان نخ روکار مورد استفاده قرار میگیرد باید دقت کنید که با پارچه و محصول شما سازگار باشد؛ چرا که کاربرد نخ روکار با توجه به استفاده شدن آن در هنر رودوزی، برای ایجاد آثار هنری و زیبا میباشد، یعنی به صورت ساده کاربرد نخ روکار به منظور زیبایی و تزئین محصول میباشد که این نکته نیازمند این است که در انتخاب نخی که به عنوان نخ روکار انتخاب میشود باید زیبایی را به عنوان اولویت خود قرار دهید.

نخ روکار

در این مقاله از اوموژ به صورت کامل به سوال نخ روکار چیست و کاربرد آن پرداخته شد. برای خرید انواع نخ و به صورت کلی خرید لوازم خیاطی میتوانید از فروشگاه اینترنتی اوموژ استفاده کنید.

 

نظرات درباره “نخ روکار چیست؟

 1. میترا گفت:

  سلام شب بخیر آیا میشه از نخ لی دوری در چرخ های خانگی استفاده کرد ؟
  نخ لی دوری رو از کجا باید تهیه کنبم؟

  1. اوموژ گفت:

   سلام و وقت بخیر خدمت شما.
   نخ های لی دوزی قابلیت استفاده در چرخ های خانگی را دارا میباشند. البته باید به ضخامت نخ نیز توجه نمایید.
   رایج ترین شکل نخ لی دوزی برای استفاده در چرخ خیاطی های خانگی به شکل ماسوره نخ لی میباشد. دوک های نخ لی نیز در چرخ خیاطی های صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند.
   پیشنهاد میکنیم در صورت علاقه مطلب نخ لی دوزی چیست را در اوموژ به منظور اطلاعات تکمیلی مطالعه نمایید.

   برای خرید ماسوره نخ لی میتوانید با جست و جو در گوگل به سایت های فروشنده دسترسی پیدا کنید.
   روش دیگر مراجعه به فروشگاه های محلی یا بازار های لوازم خرازی و خیاطی میباشد. در صورتی که ساکن استان تهران هستید میتوانید مقاله بازار لوازم خیاطی تهران را در اوموژ مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه
حساب کاربری