نخ لی دوزی چیست؟

نخ لی دوزی چیست

نخ لی دوزی چیست؟ در هنر خیاطی یکی از بزرگترین و مهم ترین دسته بندی های وسایل مورد استفاده، نخ های خیاطی میباشند. نخ های خیاطی در شکل ها و طرح های مختلفی موجود بوده که هر کدام کاربرد و زمینه مصرف خاصی را عهده دار میباشند. دو تا از دسته بندی های مهم و معروف نخ های خیاطی، دسته های دوک نخ و ماسوره نخ هستند که خود این دسته ها از چندین زیر مجموعه تشکیل شده اند. یکی از موارد مشترک در دو دسته بندی ماسوره و دوک خیاطی، نخ لی دوزی میباشد که در این مقاله هدف ما پرداختن به سوال نخ لی دوزی چیست به صورت کامل میباشد.

نخ لی دوزی کاربرد های فراوانی را دارا میباشد که هدف ما در این مقاله تنها بررسی چیستی نخ لی دوزی نیست و به سوالات دیگری همچون کاربرد نخ لی دوزی و انواع نخ لی دوزی نیز خواهیم پرداخت، پس با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا گام به گام به بررسی مسائل فوق بپردازیم.

نخ مخصوص لی دوزی چیست؟

نخ لی دوزی از جنس الیاف مصنوعی بوده و در بازار عموما به دو شکل ماسوره نخ لی و دوک نخ لی که هر دو جز محبوب ترین نخ ها در هنر خیاطی محسوب میشوند موجود میباشد و در مواردی همچون دوخت درز های بیرونی شلوار، کتان دوزی، دوخت برزنت و چادر و به صورت کلی در دوخت لباس های ضخیم مورد استفاده قرار میگیرد.

نخ لی دوزی

یکی از نکاتی که باید در اینجا به آن دقت کنید تفاوت نخ لی دوزی و موجود بودن آن به دو شکل ماسوره و دوک میباشد که طبیعتا علاوه بر شکل کلی، در مواردی همچون ضخامت هم با یکدیگر متفاوت بوده و همین مورد باعث میشود که از لحاظ کاربردی کمی بایکدیگر تفاوت داشته باشند که در ادامه و در قسمت کاربرد نخ لی دوزی چیست به صورت کامل به این موضوع خواهیم پرداخت.

در این قسمت تا به اینجا به دو عبارت ماسوره و دوک لی اشاره گردید که اگر قصد خرید هرکدام از آنها را دارید، میتوانید روی عبارت های خرید ماسوره نخ لی و خرید دوک نخ لی کلیک نمایید.

کاربرد نخ لی دوزی چیست؟

نخ لی دوزی در قسمت فوق اشاره گردید که به دو صورت ماسوره نخ و دوک نخ در بازار به فروش میرسد که همین تفاوت در شکل طبیعتا تفاوت هایی در کاربرد را نیز به همراه خواهد داشت. در قسمت زیر به صورت جدا به بررسی کاربرد هریک از نخ های لی دوزی میپردازیم:

  • کاربرد دوک نخ لی دوزی: دوک نخ لی بیشتر در چرخ های صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد و در مواردی همچون دوخت درزهای بیرونی شلوار، برزنت دوزی، چادر دوزی، رودوزی و دوخت پارچه ها و پوشاک ضخیم، یعنی ضخیم دوزی، مورد استفاده قرار میگیرد.
  • کاربرد ماسوره نخ لی دوزی: ماسوره نخ لی برخلاف دوک نخ لی دوزی اندازه نسبتا کوچک تری داشته و مانند دوک در دوخت شلوار لی، رودوزی و دوخت پارچه های ضخیم کاربرد داشته و علاوه بر مورد فوق در دوخت های خانگی نیز میتواند مورد استفاده قرار گیرد.

نخ لی دوزی چیست؟

پس از لحاظ کاربردی یکی از نکات مهم این است که نخ لی دوزی به شکل دوک مناسب چرخ خیاطی های صنعتی بوده و نخ لی دوزی به شکل ماسوره در دوخت های خانگی نیز میتواند مورد استفاده قرار گیرد.

انواع نخ لی دوزی

نخ لی دوزی در قسمت های فوق توضیح داده شد که به دو صورت دوک نخ و ماسوره نخ موجود میباشد که همین دو مورد را میتوان به عنوان انواع نخ لی دوزی معرفی نمود. دوک لی دوزی و ماسوره لی دوزی علاوه بر شکل در موارد دیگری همچون ضخامت نیز بایکدیگر متفاوت میباشند.

همین مورد جزئی، یعنی تفاوت ضخامت ماسوره و دوک باعث تفاوت در کاربرد این دو نخ شده که در قسمت فوق، یعنی در قسمت کاربرد نخ لی دوزی چیست اشاره گردید که برای مثال دوک لی دوزی در چرخ خیاطی صنعتی و ماسوره لی دوزی در دوخت های خانگی مانند رودوزی مورد استفاده قرار میگیرد. برای آشنایی با سایر نخ های مورد استفاده در رودوزی میتوانید به مقاله نخ روکار چیست در اوموژ مراجعه نمایید.

ماسوره نخ لی خردلی

در این مقاله از فرشگاه اینترنتی اوموژ به صورت کامل به سوال نخ لی دوزی چیست پاسخ داده شد. برای خرید انواع و اقسام نخ و به صورت کلی خرید لوازم خیاطی میتوانید از فهرست فروشگاه آنلاین اوموژ استفاده کرده و لوازم مورد نیاز خود را تهیه نمایید.

نظرات درباره “نخ لی دوزی چیست؟

  1. فرشاد گفت:

    سلام. آیا سوزن چرخ مخصوصی هم لازم داره؟

    1. اوموژ گفت:

      سلام، خیر با سوزن های معمولی میتوانید دوخت را انجام دهید. در صورت علاقه مقاله انواع سوزن چرخ خیاطی را میتوانید در اوموژ مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه
حساب کاربری