علت دوخت نامنظم چرخ خیاطی

علت دوخت نامنظم چرخ خیاطی

چرخ خیاطی را میتوان مهم ترین ماشین مورد استفاده در صنعت دوخت و دوز به شمار آورد. استفاده از چرخ خیاطی همواره آسان نبوده و در مواقعی با برخی مشکلات همراه میباشد. عدم تنظیم صحیح چرخ خیاطی میتواند به مشکلاتی مانند دوخت با فاصله و نامنظم منجر شود. برای رفع مشکل ابتدا باید علت دوخت نامنظم چرخ خیاطی به صورت دقیق شناسایی نمود.

در حالتی که فاصله و اندازه دوخت های چرخ خیاطی متفاوت از یکدیگر باشند، چرخ خیاطی دچار پرش دوخت شده و به اصطلاح دوخت های نامنظم و با فاصله انجام میشود. ممکن است برخی از دوخت ها طول بیشتری نسبت به سایر دوخت ها داشته و یا حتی چرخ خیاطی برخی از قسمت ها را رد نموده و پرش دوخت انجام دهد. در حالت صحیح باید تمامی دوخت های چرخ خیاطی اندازه و فاصله ای برابر داشته باشند، در غیر این صورت باید آماده یافتن علت دوخت ناقص چرخ خیاطی خود باشید.

علت نامنظم بودن دوخت چرخ خیاطی

دوخت های نامنظم و فاصله انداختن دوخت چرخ خیاطی میتواند به دلایل متعددی رخ داده باشد. مشکل میتواند از سوزن مورد استفاده، نخ کشی چرخ، تنظیم ماسوره و ماکو و سایر موارد به وجود آمده باشد. دلایل زیر را میتوان به عنوان علت دوخت نامنظم و با فاصله در چرخ خیاطی ذکر نمود:

 • نخ کشی نادرست چرخ خیاطی
 • نخ کردن نادرست ماسوره
 • تنظیم نبودن میزان کشش نخ
 • استفاده از نخ نامناسب
 • ضخامت بسیار زیاد یا کم پارچه
 • کیفیت نامناسب و پایین نخ 
 • خم شدن سوزن 
 • استفاده از سوزن نامناسب
 • دوخت با سرعت زیاد
 • کشیدن پارچه در هنگام دوخت
 • تنظیمات نادرست حالت دوخت
 • عدم تمیزکاری و روغن کاری چرخ خیاطی
 • مشکل در کارپیش بر
 • نصب نادرست پایه دوخت یا استفاده از پایه دوخت نامناسب

موارد ذکر شده در قسمت فوق هرکدام میتوانند به عنوان علت جا انداختن دوخت چرخ خیاطی شناسایی شوند. توجه داشته باشید که برای یافتن علت پرش دوخت چرخ خیاطی باید موارد ذکر شده را با دقت و با حوصله بررسی نمایید. یافتن ریشه مشکل احتمالا کمی زمان بر خواهد بود. در ادامه به بررسی هریک از موارد فوق خواهیم پرداخت.

۱. نخ کشی نادرست چرخ خیاطی

در صورتی که نخ به درستی در اختیار سوزن قرار نگیرد، چرخ دچار جا گذاشتن دوخت و دوخت نامنظم خواهد شد. نخ کشی نادرست را به صورت کلی میتوان پای ثابت انواع مشکلات در چرخ های خیاطی دانست. علاوه بر اینکه نخ کشی نادرست میتواند علت و دلیل جا انداختن دوخت چرخ خیاطی باشد، میتواند سایر مشکلات مانند پاره شدن نخ و شل دوختن را نیز ایجاد نماید.

مسیر عبور نخ را به دقت بررسی نمایید. توجه داشته باشید که نخ از قسمت صحیح خارج نشده باشد. برای مثال دقت کنید که نخ از فنر خارج نشده باشد. روش صحیح و دقیق نخ کشی با توجه به مدل چرخ خیاطی به صورت کامل در دفترچه راهنمای چرخ خیاطی ذکر میشود.

نخ کشی نادرست میتواند دوخت با فاصله ایجاد نماید

‎۲. نخ کردن نادرست ماسوره

علاوه بر نخ کشی چرخ خیاطی، ماسوره نیز در تامین نخ چرخ خیاطی تاثیر گذار میباشد. ماسوره قطعه ای است که در درون ماکو و در قسمت زیرین صفحه دوخت قرار میگیرد. ماسوره به صورت کلی وظیفه تامین نخ دوم در چرخ خیاطی را برعهده دارد. نخ کردن ماسوره معمولا به دو صورت دستی و یا با استفاده از ماسوره پرکن چرخ خیاطی انجام میشود.

در هر دو روش پرکردن دستی ماسوره و پرکردن با استفاده از ماسوره پرکن احتمال نخ شدن نادرست ماسوره وجود دارد. گره خوردن و پیچ خوردن نخ در ماسوره یکی از مشکلات رایج میباشد. ماسوره را باز کرده و بررسی کنید که ماسوره به صورت یکنواخت نخ شده باشد. در صورت امکان ماسوره را دوباره از اول نخ کنید.

۳. تنظیم نبودن میزان کشش نخ

میزان کشش نخ نیز میتواند علت جا گذاشتن دوخت چرخ خیاطی و دوخت های نامنظم به شمار رود. میزان کشش نخ از دو طریق ماکو و درجه چرخ خیاطی تنظیم میشود. ماکو با پیچ موجود در خود میزان کشش نخ ماسوره و نخ زیرین را تنظیم مینماید. نخ بالا در چرخ خیاطی نیز توسط درجه موجود در اطراف محل دوخت قابل تنظیم میباشد.

بررسی کنید که نخ در چرخ خیاطی زیاد از حد سفت یا شل نباشد. سفت و شل بودن نخ در چرخ خیاطی میتواند باعث جا انداختن و نامنظم بودن دوخت در چرخ خیاطی شود. برای اطلاعات بیشتر و تکمیلی پیشنهاد ما به شما مطالعه مطلب تنظیم ماسوره چرخ خیاطی در اوموژ میباشد.

۴. استفاده از نخ نامناسب

در هنگام استفاده از چرخ خیاطی باید متناسب با نوع و ضخامت پارچه از نخ مناسب استفاده نمود. برای مثال اگر برای دوخت پارچه ضخیم از یک نخ نازک استفاده شود احتمال دارد که در برخی مواقع دوخت به صورت نامنظم صورت گیرد.

در خیاطی انواع و اقسام نخ ها موجود هستند، شناختن نخ های مختلف مورد استفاده در خیاطی یکی از مهارت های کاربردی و مهم به شمار میرود. در صورت علاقه میتوانید مقاله انواع نخ خیاطی را در اوموژ مطالعه نمایید.

۵. ضخامت بسیار زیاد یا کم پارچه

استفاده از پارچه با ضخامت بسیار زیاد یا کم نیز میتواند علت جا انداختن دوخت در چرخ خیاطی باشد. در صورتی که پارچه بسیار ضخیم باشد، احتمال دارد سوزن به راحتی در پارچه فرو نرفته و در برخی قسمت ها دوخت جا انداخته شود. این مورد در دوخت پارچه های چند لایه شایع میباشد. پارچه بسیار نازک نیز ممکن است به راحتی در چرخ خیاطی دوخته نشده و رد شود.

بررسی کنید که پارچه در هنگام دوخت به درستی حرکت نماید. میتوانید برای آزمایش از پارچه با ضخامت مشابه با پارچه اصلی استفاده نموده و از دوخت صحیح چرخ خیاطی اطمینان حاصل پیدا کنید.

۶. کیفیت نامناسب و پایین نخ

استفاده از کیفیت مناسب نخ همواره یکی از مهم ترین موارد به شمار میرود. استفاده از نخ های با کیفیت باعث میشود دوخت به خوبی صورت گرفته و ماندگاری بیشتری نیز داشته باشد.

در صورتی که نخ از کیفیت پایینی برخوردار باشد احتمال دارد که به درستی در پارچه دوخته نشده و جا انداخته شود. در هنگام خرید نخ به کیفیت نخ توجه داشته باشید. پوسته پوسته نشدن نخ یکی از موارد مهم در تعیین کیفیت نخ به شمار میرود.

۷. خم شدن سوزن

سوزن باید کاملا صاف بوده و به راحتی در درون پارچه فرو برود. خم شدن نوک سوزن میتواند باعث خراب شدن دوخت و جا انداختن دوخت ها شود. خم شدن سوزن یکی از دلایل شکستن سوزن نیز به شمار میرود.

بهتر است سوزن را به صورت دقیق بررسی نمایید تا دارای خمیدگی نباشد. سوزن خمیده میتواند در صورت شکستن باعث ایجاد مشکلات جدی در چرخ خیاطی شود. سوزن خمیده را در اسرع وقت با یک سوزن جدید جایگزین نمایید. در صورت علاقه علت شکستن سوزن چرخ خیاطی را در اوموژ مطالعه نمایید.

خم شدن سوزن میتواند باعث پرش دوخت چرخ خیاطی شود

۸. استفاده از سوزن نامناسب

سوزن مورد استفاده باید متناسب با نوع پارچه انتخاب شود. تناسب ضخامت سوزن و پارچه مهم ترین مسئله در این زمینه به شمار میرود. در صورتی که برای دوخت پارچه ضخیم از یک سوزن معمولی یا نازک استفاده مینمایید، احتمال دارد که سوزن به درستی در درون پارچه فرو نرفته و دوخت به صورت نامنظم انجام شود. راهنمایی زیر میتوانید تا حدی شما را کمک نماید:

 • پارچه های نازک مانند ریون: سوزن های با شماره ۶۰/۸, ۷۰/۱۰, و ۷۵/۱۱.
 • پارچه های متوسط مانند کتان: سوزن های ۸۰/۱۲ و ۹۰/۱۴.
 • پارچه های ضخیم مانند چرم: سوزن های ۱۰۰/۱۶ و ۱۱۰/۱۸.

در صورت علاقه میتوانید برای آشنایی بیشتر با سوزن های چرخ خیاطی و راهنمای انتخاب کامل سوزن مناسب نوشته انواع سوزن چرخ خیاطی را در اوموژ مطالعه نمایید.

توجه داشته باشید که کیفیت پایین سوزن نیز میتواند دوخت های نامنظم را به شما تحویل دهد. سعی کنید از سوزن های با کیفیت و با مارک معروف استفاده نمایید. یکی از معروف ترین برند های سوزن در بازار سوزن ارگان نیدلز میباشد.

۹. دوخت با سرعت زیاد

دوخت با سرعت زیاد طبیعتا به راحتی میتواند باعث پرش دوخت چرخ خیاطی و جا انداختن دوخت ها شود. چرخ های خیاطی باید بتوانند در کسری از ثانیه پارچه را دوخته و سپس پارچه را به سمت جلو حرکت دهند. در صورتی که دوخت را با سرعت بسیار بالا انجام میدهید احتمال دارد دوخت شما به صورت نامنظم انجام شود.

در هنگام دوخت و استفاده از چرخ خیاطی هیچ گاه عجله نکنید. دوخت را به آرامی انجام دهید. قطعات چرخ خیاطی تا حدی میتوانند افزایش سرعت داشته باشند و در دوخت با سرعت زیاد چرخ خیاطی کارکرد صحیح و مناسب خود را از دست خواهد داد. در این صورت مجبور خواهید شد دوباره دوخت را از اول انجام دهید.

۱۰. تنظیمات نادرست حالت دوخت

در چرخ های خیاطی حالت های مختلفی برای دوخت وجود دارد. برخی از حالات دوخت ممکن است متناسب با نوع پارچه نبوده و پارچه به خوبی دوخته نشود. همچنین درجه های موجود در چرخ خیاطی تنظیم کننده میزان فاصله دوخت ها از یکدیگر و کشش نخ نیز میباشند.

در اوموژ میتوانید با خواندن مقاله تنظیم درجه چرخ خیاطی به صورت کامل با تنظیمات مورد نیاز آشنا شده و تنظیم صحیح را انجام دهید.

۱۱. عدم تمیزکاری و روغن کاری چرخ خیاطی

چرخ خیاطی نیز مانند هر وسیله مکانیکی در گذر زمان تحت تاثیر آلودگی هایی مانند گرو و غبار قرار گرفته و دچار کاهش عملکرد میشود. این مورد شاید در ابتدا کمی ساده و دور از انتظار به نظر برسد اما عدم تمیزکاری قسمت هایی مانند ماسوره و ماکو چرخ خیاطی میتواند ایجاد کننده مشکل جا انداختن دوخت در چرخ خیاطی شود. روغن کاری چرخ خیاطی نیز همواره میتواند چرخ خیاطی را در بالاترین بازه عملکردی حفظ نماید.

به صورت کلی همواره سعی کنید چرخ خیاطی خود را تمیز نگه دارید. روغن کاری چند وقت یکبار چرخ خیاطی نیز میتواند بسیار موثر باشد. در صورت علاقه میتوانید آموزش روغن کاری چرخ خیاطی را در اوموژ مطالعه نمایید.

۱۲. مشکل در کارپیش بر

کارپیش بر چرخ خیاطی وسیله ای مهم و فلزی است که باعث حرکت کردن پارچه در چرخ خیاطی میشود. کارپیش بر متناسب با سوزن چرخ خیاطی حرکت کرده و موجب جلو رفتن پارچه میشود. کارپیش بر باید بتواند با دندانه های خود پارچه را به راحتی حرکت دهد. در صورتی که دندانه های کارپیش بر در اثر استفاده طولانی مدت کمی دچار ضعف و سستی شده باشند پارچه به درستی حرکت نکرده و دوخت نامظنم و با فاصله انجام خواهد شد.

پارچه های ضخیم نیز ممکن است در کارپیش بر به درستی حرکت نکنند. برای دوخت پارچه های ضخیم در برخی مواقع نیاز به تنظیم و حتی تعویض کارپیش بر میباشد. در صورت نیاز میتوانید نوشته آموزش تنظیم کارپیش بر را در اوموژ مطالعه نمایید.

مشکلات کارپیش بر میتواند علت جا انداختن دوخت چرخ خیاطی باشد

۱۳. نصب نادرست پایه دوخت یا استفاده از پایه دوخت نامناسب

پایه دوخت نامناسب یا نصب نادرست پایه دوخت نیز میتواند به عنوان علت دوخت با فاصله چرخ خیاطی شناسایی شود. از بسته شده صحیح و محکم پایه دوخت در محل صحیح اطمینان حاصل نمایید.

در صورت دوختن پارچه های مختلف احتمالا نیاز به تعویض و تنظیم پایه دوخت خواهید داشت. اطلاعات دقیق درباره پایه دوخت معمولا در دفترچه راهنمای چرخ خیاطی ذکر میشوند.

یافتن علت فاصله انداختن دوخت چرخ خیاطی

علت پرش دوخت در چرخ خیاطی میتواند در چرخ خیاطی های مختلف متفاوت باشد. برای یافتن مشکل ابتدا درست بودن نخ کشی چرخ خیاطی را بررسی نمایید. سپس به سراغ بررسی خم شدن، کیفیت و نوع سوزن بروید. پس از بررسی سوزن باید به سراغ بررسی کشش نخ و ماسوره و ماکو چرخ خیاطی بروید. در آخرین قدم در صورتی که مشکل شناسایی نشد احتمالا مواردی همچون کارپیش بر و پایه دوخت ایجاد کننده مشکل بوده اند.

در این مقاله از فروشگاه اینترنتی اوموژ به بررسی علت دوخت نامنظم چرخ خیاطی پرداخیتم. اوموژ فروشگاه آنلاین لوازم خیاطی و خرازی است که به صورت عمده و خرده ارائه دهنده انواع لوازم به سراسر کشور عزیزمان ایران میباشد. در صورت علاقه میتوانید از طریق فهرست سایت با مراجعه به دسته بندی های مختلف از محصولات سایت اوموژ بازدید نمایید.

امیدواریم که موارد ذکر شده در این مطلب در شناسایی و رفع مشکل کمک کننده باشند. در صورت عدم حل مشکل، میتوانید نظر خود را از طریق فرم موجود در قسمت انتهایی این نوشته با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در حل مشکل در کنار شما خواهند بود.

نظرات درباره “علت دوخت نامنظم چرخ خیاطی

 1. ناشناس گفت:

  سلام چرخ من مارشاله و بعد از اینکه سوزنم شکست دیگه نمیدوزه میشه علتش رو بگید

 2. ناشناس گفت:

  من چرخم جک هم نخ پاره میکنه هم جا میندازه و اینکه بخوام یچیزی دولا کنم بدوزم هی پاره میکنه قبلا اینجوری نبود جدیدا هم سوزن عوض کردم هم یبار سوزنم یهویی کج شد امکارن داره اسیب جدی دیده باشه .تازه چرخم رو حریدم.تو روخدا اگه تهران تعمیرکار خوب میشناسید معرفی کنید

  1. آرزو گفت:

   منم این مشکلو دارم دقیقا نمیدونم چیکار کنم

 3. ناشناس گفت:

  سلام علت اینکه چرخ خیاطی ریز می دوزه و کوک ریز هست و کوک درشت نمیشه چیه؟

  1. اوموژ گفت:

   سلان خدمت شما
   در چرخ های خیاطی برای تنظیم اندازه و تعداد دوخت باید درجه چرخ خیاطی را تنظیم نمایید.
   در این رابطه پیشنهاد میکنیم مقاله تنظیم درجه چرخ خیاطی را در اوموژ مطالعه نمایید.

 4. ناشناس گفت:

  باسلام ودعای خیر

  علت ایستادن چرخ درهنگام دوخت چیست ؟ایاازپدال یااز دینامه ؟لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. اوموژ گفت:

   سلام، سپاس از لطف شما.
   همانطور که اشاره کردید، مشکل میتواند از پدال و دینام چرخ خیاطی باشد، اما مواردی همچون جمع شدن نخ در ماسوره و نخ کشی نادرست هم میتوانند منجر به اتفاق افتادن این مشکل در چرخ خیاطی شوند. ابتدا از عملکرد صحیح اجزای چرخ خیاطی مانند ماسوره و مسیر نخ اطمینان حاصل نمایید، در صورتی که مشکل از موارد فوق نبود، احتمال وجود نقص در سیستم برق چرخ خیاطی موجود میباشد که برای ریشه یابی چرخ خیاطی باید به نزد تعمیرکار برده شود.

   1. مرضیه منجیان گفت:

    سلام با تشکر از توضیحاتتان
    وقتی زیر دوخت نخ جمع میکنه عیب از کجاست

    1. اوموژ گفت:

     سلام و سپاس از نظر شما
     اصلی ترین دلیل جمع شدن نخ در چرخ خیاطی تنظیم نبودن کشش نخ ماسوره میباشد. شل بودن نخ ماسوره به راحتی میتواند منجر به جمع شدن نخ در چرخ خیاطی شود. در زمینه تنظیم کشش نخ ماسوره پیشنهاد میکنیم مقاله تنظیم ماسوره چرخ خیاطی را در اوموژ مطالعه نمایید.

     1. سما گفت:

      سلام
      مچکرم بابت تهیه این مقاله
      چرخ من ژانومه ست مدل ۷۱۰۰ ،دوخت منظمی نداره ریز و درشت میدوزه .همه مواردی که توی مقاله قید شده رو هم رعایت میکنم ولی همچنان دوخت خوبی نداره

      ممنون میشم اگه راهنمایی م بفرمایید

     2. اوموژ گفت:

      سلام و سپاس فراوان از نظر شما.
      ابتدا پیشنهاد میکنیم به درست بودن درجه های چرخ خیاطی نیز توجه نمایید، برای این مورد مقاله تنظیم درجه چرخ خیاطی را در اوموژ مطالعه نمایید.
      در صورتی که با تنظیم درجه ها همچنان چرخ خیاطی شما دچار مشکل دوخت نامنظم بود، پیشنهاد میکنیم چرخ را به نزد تعمیر کار ببرید، برخی از مشکلات داخلی در چرخ های خیاطی نیز میتوانند به عنوان ریشه مشکل شناسایی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه
حساب کاربری