ویسکوز چیست؟

ویسکوز چیست؟

صنعت نساجی در طول تاریخ همواره شاهد تغییر و تحول و کشف مواد جدید بوده است. از لحاظ تاریخی، در اواخر صده 1800 دانشمندی فرانسوی به نام Hilaire de Chardonnet توانست الیافی به نام ویسکوز (Viscose) اولیه که جایگزینی ارزان برای ابریشم بود را تولید نماید. الیاف تولید شده توسط دانشمند فرانسوی به شدت قابل اشتعال بود که همین ویژگی باعث شد به مرور زمان مشتریان از خرید آن صرف نظر نمایند. پس از مدتی یک شرکت نساجی آلمانی توانست با بهبود الیاف ویسکوز ایرادات اولیه آن از قبیل اشتعال پذیری را از بین ببرد و یک محصول ایمن و باکیفیت تر را تولید نماید. اما آیا میدانید که معنی ویسکوز چیست و ویسکوز یعنی چه؟

 الیاف ویسکوز چیست؟

الیاف ویسکوز نوعی الیاف نیمه مصنوعی و ساخت انسان است که از مواد گیاهی با سلولز بالا مانند خمیر چوب و تفاله نیشکر تولید میشود. مواد اولیه ساخت الیاف ویسکوز به صورت مستقیم در طبیعت موجود نیست و در طی فرآیندهای طراحی شده توسط بشر از مواد طبیعی تولید میشوند. با اینکه الیاف ویسکوز منشا طبیعی دارد اما در فرآیند تولید آن از مواد شیمیایی زیادی استفاده شده که باعث میشود پارچه و نخ های تولید شده از الیاف ویسکوز با محیط زیست سازگار نباشند.

به باور بسیاری از افراد الیاف ویسکوز نوعی الیاف مصنوعی شمرده میشود، اما حقیقت این است که این الیاف به صورت دقیق نه یک الیاف طبیعی است و نه یک الیاف مصنوعی؛ بلکه ویسکوز را نوعی الیاف نیمه مصنوعی و ساخت بشر محسوب میکنند. الیاف ویسکوز به دلیل نیمه مصنوعی بودن خود به اندازه سایر الیاف های طبیعی قابل بازیافت نیست. همین ویژگی طبیعت دوست نبودن الیاف ویسکوز یکی از دلایلی است که باعث میشود با وجود اینکه ویسکوز از مواد طبیعی تولید میشود اما یک الیاف نیمه مصنوعی محسوب شود. 

پارچه ویسکوز چیست؟

پارچه ویسکوز نوعی پارچه است که از الیاف نیمه مصنوعی ویسکوز تولید میشود. در صنعت ابتدا الیاف ویسکوز را از مواد با سلولز بالا مانند خمیر چوب و تفاله نیشکر تولید کرده و سپس از الیاف تولید شده موادی مانند پارچه ویسکوز و نخ تولید میکنند. با اینکه پارچه ویسکوز منشا طبیعی دارد، اما الیاف سازنده پارچه یعنی الیاف ویسکوز چندان دوست دار طبیعت نیست.

اولین مدل تولید شده از الیاف ویسکوز بسیار اشتعال پذیر بود که این ویژگی با گذشت زمان و با پیشرفت صنعت نساجی و علم کمی بهبود یافته است؛ با این وجود امروزه نیز پارچه ویسکوز قابل اشتعال بوده و با قرار گرفتن در معرض آتش به راحتی خواهد سوخت. از دیگر پیشرفت های صنعت نساجی در زمینه تولید ویسکوز و پارچه کاهش حجم آب مصرفی است، امروزه برخلاف زمان های گذشته با حجم بسیار کمتری از آب میتوان الیاف و پارچه ویسکوز را تولید نمود.

پارچه ویسکوز چیست

معایب پارچه ویسکوز چیست؟

همانظور که اشاره شد، در پاسخ به سوال پارچه های ویسکوز از چه الیافی هستند جواب الیاف ویسکوز خواهد بود. الیاف ویسکوز و پارچه های تولید شده از آن مانند هرماده دیگری معایب خاص خود را دارند که در زیر به آنها اشاره میکنیم:

 • پارچه ویسکوز مستعد چروک شدن است و به مرور زمان دچار چین و چروک خواهد شد.
 • پارچه ویسکوز ممکن است در هنگام شست و شو کمی آب رفته و اندازه آن کوچک تر شود.
 • پارچه ویسکوز اشتعال پذیر بوده و با قرار گرفتن در معرض آتش و حرارت بالا میتواند شروع به سوختن کند.
 • پارچه ویسکوز میتواند دچار کپک زدگی شود. از قرار دادن پارچه در محیط های مستعد کپک زدگی باید خودداری نمود.

پارچه ویسکوز مناسب چه فصلیه؟

پارچه ویسکوز مناسب فصل تابستان و آب و هوای گرم میباشد. پارچه ویسکوز توانایی بالایی در عبور جریان هوا و رطوبت دارد و به اصطلاح پارچه ای تنفس پذیر میباشد که آن را مناسب فصل تابستان میسازد.

از پارچه ویسکوز در فصول سرد سال مانند زمستان نیز میتوان استفاده نمود، این پارچه که از الیاف نیمه مصنوعی ویسکوز تهیه میشود توانایی گرم نگه داشتن بدن در فصول سرد مانند زمستان را نیز دارا میباشد، اما مناسب ترین فصل برای استفاده از پارچه ویسکوز همان فصل تابستان خواهد بود.

انواع ویسکوز چیست؟

امروزه در صنعت نساجی انواع مختلفی از ویسکوز ها تولید میشوند که معروف ترین آنها ویسکوز صددرصد (ویسکوز 100%ویسکوز پلی استر، ویسکوز پنبه و ویسکوز اکریلیک میباشند.

 • ویسکوز صد در صد یا ویسکوز 100%:

  ویسکوز صددرصد از الیاف طبیعی تولید شده و کاملا خالص و بدون ترکیب شدگی با سایر مواد میباشد. ویسکوز 100 درصد براق، نرم و سبک بوده و توانایی جذب رطوبت و عرق بدن را دارد که ممکن است باعث تغییر رنگ ویسکوز شود.

 • ویسکوز پلی استر:

  ویسکوز پلی استر به صورت ترکیبی با الیاف پلی استر تولید میشود. ویسکوز پلی استر نرم و براق بوده و از آن پارچه و نخ تولید میشود.

 • ویسکوز پنبه:

  ویسکوز پنبه ترکیبی از الیاف پلی استر و الیاف پنبه میباشد. ویسکوز پنبه توانایی جذب آب و رطوبت را داشته و سریع خشک میشود. این ترکیب از ویسکوز و پنبه حالت ارتجاعی داشته و در برار چین و چروک مقاوم میباشد. در صورت جذب آب نسبت به حالت خشک استحکام کمتری داشته و آسیب پذیر تر میباشد.

 • ویسکوز اکریلیک:

  ویسکوز اکریلیک از ترکیب ویسکوز و اکرییلیک تولید میشود. اکریلیک برخلاف ویسکوز نوعی الیاف مصنوعی است که از پلیمر پلی وینیل سیانید در صنعت تولید میشود.

از انواع الیاف ویسکوز پارچه، نخ و سایر لوازم مانند فرش ویسکوز، بالش ویسکوز، شال ویسکوز و انواع و اقسام ملزومات تولید میشوند. بد نیست بدانیم که ویسکوز خود نیز یکی از انواع ریون محسوب میشود. برای اطلاعات بیشتر درباره نخ ویسکوز به مقاله نخ ویسکوز چیست در اوموژ مراجعه نمایید.

ویسکوز الیاف و پارچه

ویسکوز لاکرا چیست؟

ویسکوز لاکرا از ترکیب ویسکوز و لاکرا تولید میشود. لاکرا مانند پلی استر نوعی الیاف مصنوعی است که با الیاف نیمه مصنوعی ویسکوز ترکیب شده و با استفاده از آن پارچه ای با قابلیت کشسانی بالا تولید میشود. از پارچه های ویسکوز لاکرا در تولید مواردی همچون لباس های ورزشی، رومیزی، ملحفه و سایر موارد استفاده میشود.

از لحاظ تاریخی لاکرا سال ها پس از ویسکوز تولید شده است و اختلافی حدود 60 سال با یکدیگر دارند. با پیشرفت صنعت نساجی و توانایی ترکیب الیاف ها با یکدیگر یکی از ترکیب های محبوب ویسکوز ترکیب آن با لاکرا شده است.

پارچه پلی استر ویسکوز چیست؟

پارچه پلی استر ویسکوز پارچه ای است که از ترکیب دو الیاف پلی استر و ویسکوز تولید میشود. ویژگی هایی از قبیل شست و شوی آسان، حفظ ظاهر و ایستایی در عین استفاده زیاد، نرم و ضد آلرژی بودن باعث شده از این پارچه در تولید مواردی همچون لباس کودکان، یونیفرم و رومیزی استفاده شود.

پلی استر یک الیاف مصنوعی و ویسکوز یک الیاف نیمه مصنوعی است که باعث میشود پارچه ویسکوز پلی استر یک پارچه نیمه مصنوعی یا نیمه طبیعی محسوب شود. به پارچه پلی استر ویسکوز عناوین دیگری همچون پارچه پلی-ویسکوز و پارچه ویسکوز پلی استر نیز گفته میشود.

تفاوت ویسکوز و پلی استر چیست؟

با اینکه ویسکوز و پلی استر شبیه به هم هستند، اما تفاوت های زیادی بین این دو الیاف وجود دارد. پلی استر و ویسکوز هردو خاصیت جذب رطوبت را دارند، اما پلی استر نسبت به ویسکوز سریع تر خشک میشود. پلی استر نسبت به ویسکوز دربرابر ایجاد چین و چروک مقاومت بیشتری دارد. همچنین پلی استر نسبت به ویسکوز استحکام بیشتری داشته و آب نمیرود. از لحاظ ظاهری نیز ویسکوز براقیت بیشتری دارد.

یکی دیگر از نکات موجود در فرق ویسکوز با پلی استر این است که ویسکوز نوعی الیاف نیمه مصنوعی است درحالی که پلی استر یک الیاف مصنوعی محسوب میشود.

تفاوت ویسکوز و پلی استر

تفاوت پارچه ویسکوز و پنبه چیست؟

ویسکوز نوعی الیاف نیمه مصنوعی است، درحالی که پنبه یک الیاف کاملا طبیعی میباشد. پارچه های تولید شده از الیاف پنبه و ویسکوز وزن سبکی داشته و نرم میباشند. پارچه های پنبه ای نسبت به ویسکوز ایستایی بهتر و دوام بیشتری دارند. همچنین الیاف پنبه نسبت به ویسکوز  بیشتر قابل بازیافت در طبیعت بوده و دوست دار طبیعت میباشد.

انتخاب بین ویسکوز و پنبه بستگی به سلیقه مشتری دارد، هردو الیاف بسیار نرم بوده و سبک میباشند، اما اگر دوام و عمر لباس برای شما اهمیت ویژه ای دارد، بهتر است پارچه پنبه ای را انتخاب کنید، چرا که نسبت به ویسکوز دوام بیشتر و ایستایی بهتری دارند.

ویسکوز نخ است یا پلاستیک؟

ویسکوز و پلاستیک متفاوت از هم میباشند. ویسکوز نوعی الیاف نیمه مصنوعی است، درحالی که پلاستیک در صنعت به صورت مصنوعی تولید شده و یک ماده کاملا مصنوعی محسوب میشود.

نخ و پارچه های تولید شده از ویسکوز نیمه مصنوعی هستند و ممکن است با سایر الیاف های مصنوعی و طبیعی مانند پلی استر و پنبه ترکیب شوند، در صورتی که نخ و پارچه های تولید شده از پلاستیک به صورت مصنوعی و غیرطبیعی تولید میشوند.

در این مقاله از اوموژ به بررسی کامل الیاف ویسکوز چیست و پارچه ویسکوز چیست پرداختیم. اوموژ یک فروشگاه اینترنتی است که میتوانید با استفاده از آن اقدام به خرید لوازم خیاطی با تنوع بالا و قیمت های مناسب نمایید. در زیر میتوانید نظرات خود درباره این مطلب را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه
حساب کاربری