قزن چیست؟

قزن چیست

دوخت و دوز و تولید لباس را میتوان وظیفه و کاربرد اصلی شغل خیاطی دانست. در مرحله دوخت و دوز لباس از موارد متنوعی منجمله پارچه، نخ، سوزن، دکمه و سایر موارد استفاده میشود. کارکرد صحیح لباس معمولا با به همراه داشتن لوازمی مانند دکمه و زیپ تضمین میشود. یکی از لوازم مورد استفاده در لباس که به منظور باز و بسته کردن استفاده میشود قزن نام دارد. در این مقاله هدف ما بررسی این است که قزن چیست و انواع قزن در خیاطی کدام هستند؟

قزن در خیاطی چیست؟

قزن نوعی گیره یا دکمه در خیاطی است که برای بستن و جفت کردن لبه های موجود در لباس استفاده میشود. قزن از دو جز قلاب و گیره (نر و ماده) تشکیل شده است. قزن در انواع لباس ها مانند مانتو، سوتین، شلوار، کرست، دامن و سایر موارد کاربرد دارد. قزن را میتوان نوعی جایگزین برای دکمه های مخفی دانست. قزن ها بیشتر از جنس فلز تولید میشوند.

قزن ها به صورت کلی بیشتر در لباس های زنانه کاربرد دارند. ساختار ساده قزن باعث شده که یکی از محبوب ترین وسیله های برای استفاده در انواع پوشاک محسوب شوند. از مزیت های قزن میتوان به مخفی بودن آن اشاره نمود. قزن پس از دوخت و استفاده در لباس اصلا دیده نخواهد شد.

تاریخچه قزن لباس چیست؟

از لحاظ تاریخی ساخت قزن را مربوط به تمدن های چین، روم یا مصر باستان میدانند. به صورت دقیق مشخص نیست که قزن برای اولین بار در کدام تمدن باستانی ساخته شده است. اما نمونه هایی از قزن در لباس های مورد استفاده مردم چین، مصر و روم مشاهده شده است.

در دوران نزدیک به دوره کنونی و معاصر، استفاده از قزن را میتوان مربوط به قرن 14 میلادی و کشور انگلستان دانست. مدت ها بعد و در حدود قرن 16 استفاده از قزن رواج یافته و در نقاط مختلف اروپا نیز از قزن استفاده میشد. برای مثال کرست های حاوی قزن یکی از نمونه های استفاده از این گیره و قلاب دوست داشتنی در اروپا بوده است.

انواع قزن چیست؟

قزن ها بیشتر از جنس فلز تولید میشوند، اما نمونه های پلاستیکی و پارچه ای قزن نیز مورد استفاده قرار میگیرند. قزن های فلزی به صورت ساده و روکش دار در سایز های مختلف در بازار موجود هستند. امروزه میتوان قزن را به صورت تکی، بسته ای و حتی متری از بازار خریداری نمود. قزن ها در طرح و شکل های متنوع و فانتزی نیز تولید میشوند.

قزن های متری به صورت نواری و در اندازه های متنوع تولید میشوند. قزن های بسته ای اما به صورت تکی و جدا از هم هستند. یکی از انواع مختلف قزن متری، پشت مخملی است که در دوخت لباس زیر کاربرد دارد.

قزن شلوار چیست؟

قزن شلوار نوعی از قزن میباشد که همراه با دکمه یا به عنوان جایگزین دکمه شلوار مورد استفاده قرار میگیرد. قزن شلوار در انواع شلوارهای زنانه و مردانه و مخصوصا شلوار های پارچه ای و لی کاربرد دارد. مزیت قزن شلوار نسبت به دکمه استفاده راحت تر و سریع تر از آن میباشد. قزن های مورد استفاده در شلوار شکل متفاوتی از قزن های معمولی دارند.

قزن شلوار بیشتر در جنس فلزی استفاده میشود. جنس فلزی قزن معمولا استحکام و دوام بیشتری داشته و به مرور زمان کمتر دچار خرابی خواهد شد. احتمالا تا کنون قزن شلوار را دیده اید، قلاب در یک قسمت شلوار و گیره نیز در قسمت دیگر قرار دارد که با چفت شدن انها به یکدیگر شلوار به خوبی بسته خواهد شد.

قزن در شلوار

در این مقاله از اوموژ به صورت کامل به بررسی قزن پرداختیم و دانستیم که معنی قزن چیست و قزن در مانتو و شلوار چه استفاده ای دارد. برای خرید لوازم خیاطی پیشنهاد ما به شما استفاده از فروشگاه اینترنتی اوموژ است که قیمت های مناسب و مقرون به صرفه دارد. خرید از اوموژ تجربه ای شیرین و لذت بخش برای شما خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه
حساب کاربری