زانفیکس چیست؟

زانفیکس چیست

هنر خیاطی مانند هر شغل دیگری نیازمند لیست زیادی از وسایل برای کارکرد صحیح و هرچه بهتر خود میباشد. در خیاطی از انواع لوازم در شکل و اندازه های مختلف مانند نخ و قیچی و سوزن استفاده میشود. لایی چسب یکی دیگر از دسته بندی های مهم در خیاطی محسوب میشود که انواع مختلفی دارد. معروف ترین انواع لایی چسب را میتوان لایی هایی همچون فرانسوی، مویی، پرشین و حریر دانست. اما یک نوع دیگر از لایی ها با نام لایی چسب زانفیکس شناخته میشود، اما آیا به صورت دقیق میدانید که زانفیکس چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟

زانفیکس در خیاطی چیست؟

زانفیکس نوعی لایی چسب دو رو در خیاطی است که معمولا برای چسباندن دو پارچه به یکدیگر و قوام بخشیدن به لباس استفاده میشود. زانفکیس در مواردی همچون کوتاه کردن شلوار، ترمیم پارچه های نازک کاربرد داشته و در قسمت هایی مانند سجاف، یقه و پشت دکمه ها استفاده میشود. زانفیکس به دو صورت نواری و پودری در بازار موجود بوده و با حرارت اتو چسبانده میشود.

درواقع لایه زانفیکس خیاطی را میتوان به عنوان جایگزینی برای پسدوزی پارچه ها معرفی نمود. ویژگی خاص زانفیکس چسب دار بودن دو طرف آن میباشد. با استفاده از لایه زانفیکس در خیاطی در کوتاه ترین زمان میتوان دو پارچه مختلف را بدون نیاز به دوخت به یکدیگر چسباند. برای مثال اگر قسمتی از لباس دچار سوختگی شده به راحتی میتوان با استفاده از مقداری زانفیکس یک تکه پارچه را به قسمت مورد نظر چسباند و لباس را ترمیم نمود.

لایی ها در شکل و طرح های مختلفی موجود هستند که میتوانید آنها را در مقاله انواع لایی چسب خیاطی در اوموژ مطالعه نمایید.

کاربرد زانفیکس چیست؟

 • قوام بخشیدن به لباس: زانفیکس نوعی لایی چسب است که ویژگی کلی لایی های چسب قوام بخشیدن به لباس و افزایش استحکام پارچه میباشد.
 • ترمیم پارچه و لباس: با استفاده چسب زانفیکس در خیاطی میتوان قسمت های آسیب دیده لباس مانند قسمت های سوخته شده توسط سیگار یا خورده شده توسط موریانه ها را ترمیم نمود.
 • کوتاه کردن شلوار: با استفاده از زانفیکس خیاط در کوتاه ترین زمان میتواند اقدام به کوتاه کردن قد شلوار نماید.
 • چسباندن اپلیکه و گیپور: از زانفیکس برای چسباندن اپلیکه و گیپور به پارچه نیز استفاده میشود.
 • استفاده در لبه آستین: چسباندن زانفیکس به آستین نیز از کاربرد زانفیکس در خیاطی میباشد. تکه هایی از زانفیکس را در زیر قسمت های تا شده لباس مانند آستین میتوان استفاده نمود.

زانفیکس ها انواع مختلفی دارند، مانند کاغذی و متری، به صورت کلی اما کاربرد زانفیکس کاغذی و کاربرد زانفیکس متری نیز موارد اشاره شده در قسمت فوق میباشند. چسباندن زانفیکس دارای نکات خاصی است که ما به صورت کامل تمام مراحل آنرا در مقاله نحوه چسباندن زانفیکس برای شما گرد هم آورده ایم.

انواع زانفیکس، چند نوع زانفیکس داریم؟

امروزه در بازار زانفیکس به 4 صورت زانفیکس متری، زانفیکس نواری، زانفیکس کاغذی (کاغذ دار) و زانفیکس پودری موجود میباشد. از لحاظ تنوع رنگ نیز زانفیکس در دو رنگ مشکی و سفید تولید میشود. زانفیکس متری به صورت رولی یا طاقه ای، زانفیکس های نواری و کاغذی به صورت نواری و زانفیکس پودری در ظرفی شبیه به چسب مایع یا قطره چشم تولید میشود. توجه داشته باشید که زانفیکس کاغذدار در واقع نوعی از زانفیکس نواری میباشد.

 • زانفیکس متری: زانفیکس متری نوعی از لایی چسب زانفیکس است که برخلاف زانفیکس متری و کاغذی به شکل عریض و رولی تولید میشود. زانفیکس متری برای قوام بخشیدن به پارچه لباس و مخصوصا چسباندن تکه های گیپور و اپلیکه به لباس مورد استفاده قرار میگیرد.
 • زانفیکس نواری: به صورت نواری تولید شده و مانند سایر انواع زانفیکس با استفاده از حرارت اتو چسبانده میشود. زانفیکس متری را باید در بین قسمت های تا شده پارچه قرار داد و سپس حرارت اتو را روی پارچه اعمال نمود. نگران نباشید! در ادامه به آموزش کامل چسباندن انوع زانفیکس خواهیم پرداخت.
 • زانفیکس کاغذی: زانفیکس کاغذی که به آن زانفیکس کاغذ دار یا زانفیکس آلمانی کاغذ دار نیز گفته میشود در اصل نوعی از زانفیکس نواری بوده و مانند زانفیکس نواری به صورت نوار تولید میشود. چسباندن زانفیکس کاغذ دار به دلیل داشتن کاغذ کمی متفاوت از زانفیکس نواری میباشد.
 • زانفیکس پودری: زانفیکس پودری در ظرفی مانند ظرف چسب مایع یا قطره چشم تولید میشود و به شکل پودر میباشد. زانفیکس پودری ببین دو پارچه ریخته شده و مانند سایر انواع زانفیکس با حرارت اتو چسبانده میشود.

زانفیکس پودری

در واقع از لحاظ شکل زانفیکس به سه شکل رولی یا متری، نواری و پودری تولید میشود و در اصل زانفیکس کاغذ دار یکی از انواع زانفیکس نواری به حساب می آید.

تفاوت زانفیکس و لایی چسب چیست؟

زانفیکس را میتوان به عنوان نوعی از لایی چسب معرفی نمود، اما با این وجود زانفیکس و لایی های چسب تفاوت های جزئی با یکدیگر دارند. زانفیکس برخلاف لایی های چسب پرکاربرد مانند لایی حریر و مویی دارای دو وجه چسب دار میباشد، درحالی که لایی های معمولی تنها یک وجه چسب دار دارند. همچنین زانفیکس به صورت پودری نیز موجود میباشد که این مورد نیز فرق زانفیکس و لایی چسب میباشد.

توجه داشته باشید که لایی ها به صورت چسب دار یا بدون چسب تولید میشوند که زانفیکس یکی از انواع چسب دار لایی به حساب می آید و به راحتی و با استفاده از حرارت اتو چسبانده میشود. پاک کردن زانفیکس نیز به کمک حرارت اتو انجام شده و دارای مراحل ساده ای است که میتوانید آنها را در مقاله پاک کردن زانفیکس در اوموژ مطالعه نمایید.

بهترین نوع زانفیکس کدام است؟

لایی زانفیکس امروزه در بازار در برندهای مختلفی تولید میشود. از بهترین برندهای زانفیکس که بسیار محبوب هم میباشند میتوانیم به زانفیکس یاغمور (Yağmur-Fix) و زانفیکس لینکمن (Linkman) اشاره نماییم. شرکت های دیگری نیز در زمینه تولید زانفیکس مشغول به کار هستند اما محصولات تولیدی این دو برند از کیفیت بالاتری برخوردار هستند.

کدام زانفیکس کیفیت بهتری دارد؟ هریک از انواع زانفیکس کیفیت خوبی داشته و اگر به خوبی استفاده شوند یک کار تمیز و موفق را برای شما به ارمغان خواهند آورد. محصولات تولیدی دو شرکت یاغمور و لینکمن بهترین گزینه برای انتخاب هستند.

زانفیکس یاغمور - زانفیکس لینکمن

در این مقاله از اوموژ به بررسی اینکه زانفیکس چیست و انواع دیگر زانفیکس مانند زانفیکس پودری چیست و زانفیکس کاغذی چیست به صورت کامل پرداختیم. همچنین انواع زانفیکس و کاربرد آنرا را نیز برای شما شرح دادیم. اوموژ یک فروشگاه لوازم خیاطی است که میتوانید خرید لوازم خیاطی مانند خرید لایی چسب را با بهترین  و مناسب تری قیمت از این فروشگاه انجام دهید. در پایان این مقاله در قسمت نظرات میتوانید نظرات مثبت و منفی خود را با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

نظرات درباره “زانفیکس چیست؟

 1. یک پیرزن گفت:

  اطلاعات مفیدی دریافت کردم. سپاس

  1. اوموژ گفت:

   سپاس از نظر شما

 2. تازه کار گفت:

  ممنونم اطلاعات خوبی بهم داد این مطلب
  از زانفیکس چیزی نمیدونستم

  1. اوموژ گفت:

   بسیار خوشحالیم که مطلب مفید واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه
حساب کاربری