بشکاف چیست؟

بشکاف Seam Ripper چیست؟

بشکاف چیست؟ پاسخ ساده این سوال همانطور که از اسم بشکاف خیاطی مشخص است، بریدن و شکافتن مواردی در خیاطی خواهد بود، اما در این مقاله ما به صورت دقیق تر میخواهیم روی مواردی مانند بشکاف در خیاطی چیست و یا کاربرد بشکاف چیست تمرکز کنیم تا شما بتوانید به صورت کامل با بشکاف و کاربرد آن آشنا شوید.

در دسته بندی وسایل خیاطی انواع و اقسام لوازم را میتوان مشاهده کرد، از نخ ها در رنگ های مختلف گرفته تا قیچی های فلزی و حریر و چسب و سایر موارد. اما یکی از دسته بندی های مهم در خیاطی لوازمی هستند که برای برش اختصاص یافته اند. طبیعتا اولین لوازمی که بعد از شنیدن برش در خیاطی به ذهنتان خطور خواهد کرد قیچی های خیاطی خواهد بود، اما سایر لوازم مانند بشکاف را نیز میتوان در این دسته بندی تصور نمود.

بشکاف خیاطی چیست؟

بشکاف وسیله ای کاربردی در خیاطی است که از آن برای مواردی مانند باز کردن جادکمه و شکافتن دوخت های اضافی یا اشتباه استفاده میشود، چرا که قیچی خیاطی وسیله ای بزرگ بوده و استفاده از آن برای موارد فوق ممکن است باعث آسیب رسیدن به بافت پارچه شود، درحالی که بشکاف به دلیل اندازه کوچکی که دارد این خطر را تا حد بسیار زیادی کاهش داده است.

طبیعتا مهم ترین وسیله ای که برای برش در خیاطی استفاده میشود، قیچی خیاطی است؛ اما قیچی تیغه های بزرگی داشته که استفاده از آن برای مواردی مانند باز کردن جا دکمه معقول به نظر نمیرسد، چرا که ممکن است باعث پاره شدن خود پارچه و آسیب رسیدن به آن شود؛ در این شرایط است که اهمیت و کاربرد بشکاف خیاطی برای ما مشخص میشود.

بشکاف خیاطی به دلیل اندازه کوچک و شکل خاص آن که عموما به صورت دو تیغه بزرگ و کوچک میباشد تخصص یافته برای موارد ظریف و ریز مانند بازکردن جا دکمه شده است، شما میتوانید از قیچی معمولی و یا حتی از تیغ برای موارد فوق استفاده نمایید، اما بشکاف امن ترین و راحت ترین وسیله برای مقاصد مورد ذکر میباشد، چرا که همانطور که گفته شد با توجه به شکل و اندازه آن استفاده نمودن از آن برای بافت های ظریف بسیار مناسب تر و منطقی تر به نظر میرسد.

کاربرد بشکاف چیست؟

از بشکاف در چه مواردی استفاده میشود؟ در پاسخ این سوال باید گفت که کاربرد اصلی بشکاف خیاطی برای مواردی مانند بازکردن جادکمه های موجود روی لباس و بریدن و شکافتن دوخت های اشتباه و اضافی در خیاطی میباشد، چرا که شکل خاص و اندازه کوچک بشکاف، آن را برای مواردی اینچنینی مناسب ساخته است.

همانطور که در قسمت های فوق اشاره شد از وسایل دیگری مانند قیچی یا تیغ برای بازکردن جادکمه و سایر موارد مورد ذکر میتوانید استفاده نمایید، اما استفاده از این دست از وسایل حرفه ای و مطمعن نمیباشد، چرا که اندکی اشتباه و بی دقتی باعث خواهد شد که به بافت لباس و پوشاک آسیب رسیده و محصول شما به کل خراب شود؛ برای همین پیشنهاد ما به شما چه به عنوان خیاط و چه به عنوان یک شهروند معمولی خرید و در اختیار داشتن بشکاف خیاطی در خانه میباشد.

انواع بشکاف خیاطی

انواع بشکاف خیاطی

به صورت کلی دو نوع معروف بشکاف در خیاطی موجود میباشند که عبارت اند از بشکاف ساده و بشکاف تیغه ضخیم. همانطور که حدس میزنید بشکاف تیغه ضخیم برای شکافتن دوخت های ضخیم و بشکاف ساده برای بافت های معمولی و غیر ضخیم مورد استفاده قرار میگیرد.

یکی از برند های عالی تولید کننده بشکاف، مارک Clover میباشد که بشکاف های تولیدی آن در دو نمونه کرم رنگ پلاستیکی و طرح چوب موجود میباشند. علاوه بر این مورد، بشکاف اصل ژاپن نیز یکی از عناوین مهم برای بشکاف ها میباشد؛ باید گفت که بشکاف ژاپن از آنجا که ساخت کشور ژاپن میباشد به سادگی و به طور پیشفرض میتوان حدس زد که مانند سایر لوازم ژاپنی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود و طبیعتا کیفیت بیشتر قیمت بالاتری را نیز دارا خواهد بود.

برای آشنایی با دیگر وسایل معروف برای برش در خیاطی میتوانید به مقاله هایی همچون قیچی سرنخ زن چیست، قیچی دالبر چیست و سایر مقالات اوموژ مراجعه نمایید.

نحوه استفاده از بشکاف

اگر یک بشکاف را به تازگی خریداری کرده باشید، خواهید دید که یک سری مانند درب دارد که ابتدا باید آن را از بدنه بشکاف جدا کنید تا تیغه های نامتقارن و U شکل بشکاف دیده شوند، سپس خواهید دید که این دو تیغه اندازه متفاوتی داشته و تیغه کوتاه تر معمولا یک گوی قرمز رنگ بر سر خود دارد. قسمت بین این دو سری نامتقارن در بشکاف تیز بوده که دوخت توسط این قسمت پاره میشود. کاربرد گوی قرمز رنگ سری بشکاف در این مشخص میشود که وقتی میخواهید سری کوتاه تر را وارد پارچه نمایید تا دوخت مورد نظر را بشکافید، این گوی قرمز رنگ از آسیب به پارچه و پاره شدن آن جلوگیری میکند.

پس به صورت ساده در استفاده از بشکاف، ابتدا باید تیغه بلند تر را وارد پارچه و محل شکافتن دوخت نمایید و سپس با فرو بردن فضای میان دو تیغه به سمت دوخت، دوخت مورد نظر پاره کنید. سری کوتاه تر حاوی یک گوی قرمز در سر خود میباشد که مانع از فرو رفتن تیغه کوچک تر به پارچه شده و از پاره شدن پارچه جلوگیری میکند.

بشکاف خیاطی چیست

بشکاف خیاطی به انگلیسی

اگر قصد شما دانستن نام انگلیسی بشکاف میباشد، باید خدمت شما عرض کنیم که بشکاف خیاطی در انگلیسی Seam Ripper نام دارد که در برند ها و انواع مختلفی موجود بوده و میتوانید در صورت توانایی آن را از وبسایت هایی مانند آمازون یا سایر وبسایت ها خریداری نمایید.

در این مقاله از فروشگاه لوازم خیاطی اوموژ به صورت کامل به این موضوع که بشکاف چیست و چه کاربردی دارد پرداختیم و نحوه استفاده از آن را نیز خدمت شما بیان نمودیم. اگر این نوشته را به صورت کامل مطالعه نموده باشید طبیعتا به پاسخ این سوال که بشکاف چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است به صورت کامل آشنا خواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه
حساب کاربری