اپلیکه چیست؟

اپلیکه چیست

اپلیکه چیست؟ اپلیکه دوزی چیست؟ هنر اپلیکه دوزی را میتوان یکی از زیباترین هنر های دستی در صنعت خیاطی و خرازی نامید که موجب زیبایی محصولاتی مانند انواع لباس ، کیف و کفش شده و فروش محصول را میتواند تا چندین برابر افزایش دهد . اپلیکه میتواند ظاهر یک لباس ساده را زیر و رو کرده و باعث جذب و فزایش مشتری شود

اپلیکه چیست؟ اپلیکه دوزی چه معنایی دارد؟

اپلیکه چیست؟ به صورت ساده میتوان اپلیکه یا اپلیکه دوزی (Applique) را در زبان فارسی به صورت تکه دوزی معنا کرد. به زبانی ساده به تکه ها و اشکال جدا شده از پارچه و موارد مشابه را اپلیکه و چسباندن آن ها روی لباس، کیف، کفش و سایر موارد را به منظور تزئین و زیبایی محصول اپلیکه دوزی یا تکه دوزی مینامند.

اپلیکه یا تکه دوزی را میتوان برگرفته از هنر چهل تکه دوزی دانست. به عنوان مثال در این هنر با جدا کردن قسمت هایی از یک پارچه در شکل ها و طرح های متنوع و چسباندن آنها به محصول مورد نظر میتوان انواع زیبایی از روتختی ، لحاف و سرویس آشپزخانه را ایجاد کرد.

البته باید توجه داشت که اپلیکه دوزی فقط مختص به نوع خاصی از پارچه و لباس مانند لباس های مجلسی از نوع گیپور نیست، به صورت کلی اپلیکه در انواع لباس و کیف و کفش و حتی در انواع بالشت و کوسن و روکش وسایل آشپزخانه و… نیز کاربرد دارد.

what is applique

همچنین باید توجه داشت که اپلیکه دوزی فقط مختص به اضافه کردن طرح پارچه ای و طرح های متنوع به لباس نیست، مارک های موجود روی یقه و جاهای متنوع لباس نیز نوعی از انواع اپلیکه دوزی محسوب میشوند.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که ممکن است اپلیکه را با خرج کار به دلیل وجود شباهت های جزئی آن ها اشتباه در نظر گرفته و به قول معروف آن ها را با هم قاطی نمایید! پیشنهاد ما به شما این است که پس از خواندن مطلب اپلیکه چیست به سراغ خواندن مقاله خرج کار چیست؟ نیز مراجعه نموده تا تفاوت های این دو را به صورت کامل با همدیگر متوجه شوید.

اپلیکه انواع لباس، اپلیکه روی چه نوع لباس های یافت میشود؟

همانطور که در پاسخ به سوال اپلیکه چیست گفته شد ، اپلیکه دوزی روی انواع لباس و حتی کیف و کفش و روتختی و… انجام میشود و تنها مختص به نوع خاصی از پارچه و لباس نیست.

به عنوان مثال میتون اپلیکه دوزی روی مانتو، اپلیکه دوزی روی تور ، اپلیکه روی لباس مجلسی و اپلیکه دوزی روی لباس های مختلف را مشاهده کرد.

اپلیکه را میتوان روی انواع لباس و کیف و کفش مشاهده کرد ، اما باید توجه داشت که اپلیکه باید به اندازه و به دقت استفاده شود ، باید از لحاظ رنگ و ترکیب رنگی نیز با محصول مورد استفاده متناسب بوده و موجب زیبایی دقیق و منظم لباس شود.

اپلیکه چیست

انواع اپلیکه ، با اپلیکه چه کارهایی میشود کرد ؟

اپلیکه در انواع لباس ها کاربرد دارد و باعث افزایش زیبایی لباس و محصول دلخواه ما میشود. اما در اینجا سعی داریم برخی از ایده ها و انواع کارهایی که میتوان با اپلیکه انجام داد را معرفی کنیم :

  • اپلیکه دوزی تزیینی : از اپلیکه دوزی میتوان برای تزئین انواع لباس و کیف و کفش استفاده کرد . مانند اپلیکه دوزی نمدی ، تکه دوزی حرارتی و…
  • اپلیکه دوزی برای جهاز و سیسمونی : با استفاده از اپلیکه میتوان مجموعه منظم و ستی دلخواه از وسایل و پوشاک کودک برای سیسمونی و یا حتی یک ست زیبا اپلیکه برای جهاز عروسی تهیه کرد. شما میتوانید با مراجعه به فروشگاه های خرازی و تهیه اپلیکه ست و منظم شروع به طراحی مجموعه دلخواه خود کنید.
  • اپلیکه دوزی نو کردن لباس های کهنه : با استفاده از اپلیکه به راحتی میتوانید لباس هایی را که برای مدتی طولانی دیگر از آنها اسفتاده نمیکنید، تبدیل به لباس هایی شیک و زیبا برای خود کنید.
  • اپلیکه دوزی عروسکی : مانند انواع تکه دوزی برای لباس کودکان یا تکه دوزی عروسکی برای تزئین سایر لباس ها.
  • اپلیکه دوزی دستبند و تل : اگر به دنبال خرید هدیه ای زیبا هستید، به راحتی میتوانید با صرف کمترین زمان ، با مراجعه به یک فروشگاه خرازی و خرید اپلیکه ، اقدام به تزئین دستبند و تل زیبا برای عزیزان خود کنید.

نحوه چسباندن اپلیکه روی لباس، چگونه لباس های خود را با اپلیکه تزیین کنیم؟

انواع اپلیکه را میتوان با استفاده چسب های مناسب، مانند چسب پارچه و یا هویه به لباس چسباند. پیشنهاد ما به شما استفاده از هویه برای چسباندن اپلیکه میباشد، چرا که استفاده از هویه باعث تمیز بودن کار نهایی و زیبایی محصول شما خواهد شد، اما اگر هویه ندارید میتوانید از همان چسب پارچه برای چسباندن اپلیکه استفاده نمایید.

اپلیکه چیست؟

همچنین اپلیکه دوزی با استفاده از هویه نیز انجام میشود. طبیعتا برای انجام تکه دوزی با هویه نیاز به دقت و مهارت زیادی نیز میباشد ، زیرا امکان سوختن و آسیب رسیدن به لباس در این روش وجود دارد . استفاده از هویه برای تکه دوزی اما روشی آسان و تمیز محسوب میشود ، از این روش میتوان روی پارچه های گیپور و دانتل استفاده کرد.

در این مقاله از اوموژ به بررسی و پاسخ سوال اپلیکه چیست و اپلیکه دوزی چیست به صورت کامل پرداخته شد، توجه داشته باشید که برای خرید وسایل خیاطی و سایر لوازم مورد نیاز خود میتوانید از فروشگاه اوموژ استفاده استفاده کرده و خرید خود را به آسانی انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه
حساب کاربری