لایی گریوه چیست؟

لایی گریوه چیست

لایی های چسب از دسته بندی های معروف خیاطی به شمار میروند. لایی های چسب انواع مختلفی دارند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارا میباشند. از معروف ترین انواع لایی ها میتوان به مواردی مانند لایی حریر و لایی پرشین اشاره نمود. لایی های زانفیکس، مویی و فرانسه نیز نمونه های دیگری از لایی چسب در خیاطی میباشند. یکی از لایی های چسب تولید شده در کشور ایران لایی گریوه یا لایی آرا میباشد. اما لایی گریوه چیست و چه کاربردی دارد؟

لایی های چسب به صورت کلی نوعی پارچه یا چسب در خیاطی هستند. کاربرد اصلی و مشترک لایی ها توانایی قوام بخشیدن آنها به لباس و پارچه میباشد. لایی ها اما تفاوت های جزئی و کلی با یکدیگر دارند. امروزه لایی های موجود در ایران یا ساخت خود کشور ایران هستند و یا از سایر کشور های دنیا وارد بازار ایران میشوند. لایی گریوه یکی از لایی های ساخت ایران میباشد.

لایی چسب گریوه یا آرا چیست؟

لایی گریوه نوعی لایی کاغذی و ساخت کشور ایران است که برای قوام بخشیدن به لباس استفاده میشود. لایی گریوه مانند سایر انواع لایی های کاغذی چسب دار بوده و با استفاده از حرارت اتو چسبانده میشود. لایی چسب گریوه مقاومت کمی دربرابر کشش داشته و با اعمال کمی نیرو پاره خواهد شد. نام دیگر لایی گریوه، لایی آرا میباشد. لایی گریوه دارای گواهینامه ایزو 9001 نیز میباشد.

لایی های کاغذی انواع مختلفی دارند، دسته ای از لایی های کاغذی ساخت ایران بوده و دسته ای دیگر ساخت کشور های خارجی میباشند. لایی گریوه و زنجان نمونه هایی از لایی های کاغذی ساخت ایران میباشند. برای آشنایی بیشتر با لایی کاغذی پیشنهاد ما به شما خواندن مقاله لایی کاغذی چیست در اوموژ میباشد.

کاربرد لایی گریوه چیست؟

ویژگی و کاربرد اصلی لایی گریوه یا همان لایی آرا قوام بخشیدن به لباس و افزایش استحکام و ایستایی پارچه میباشد. همچنین از لایی گریوه برای چسباندن اپلیکه و گیپور، افزایش مقاومت پارچه دربرابر چین و چروک و افزایش استحکام درزهای لباس نیز استفاده میشود. لایی گریوه در قسمت هایی مانند کمر، سجاف، مچ و یقه لباس مورد استفاده قرار میگیرد.

لایی گریوه نوعی از لایی کاغذی است، بنابراین ویژگی ها و کاربرهای مشترکی را با انواع لایی کاغذی خواهد داشت. چسب دار بودن لایی آرا یا همان گریوه یکی از بزرگترین مزیت های آن محسوب میشود؛ با استفاده از همین ویژگی به راحتی و با به کار بردن حرارت اتو میتوان به سادگی لایی گریوه را در لباس استفاده نمود.

انواع لایی گریوه

لایی گریوه در دو رنگ سفید و مشکی تولید شده و براساس رنگ بسته بندی تفکیک میشود. رنگ های آبی، قرمز و سبز اصلی ترین رنگ های بسته بندی لایی گریوه بوده و نشان دهنده میزان ضخامت لایی میباشد. لایی گریوه معمولا به صورت طاقه ای و در طول های 50 یا 100 متری تولید شده و عرض آن معمولا عددی بین 90 تا 110 سانتی متر میباشد.

رنگ های بسته بندی لایی گریوه براساس ضخامت لایی تعیین میشود. لایی گریوه آبی دارای ضخامت بالا، لایی گریوه قرمز دارای ضخامت متوسط و لایی گریوه سبز دارای ضخامت پایین میباشد. البته رنگ های بنفش و مشکی نیز در برخی موارد برای بسته بندی استفاده میشوند که تفاوت هایی با لایی گریوه معمولی دارند. رنگ های بسته بندی لایی گریوه را میتوانید در تصویر موجود در قسمت بالای صفحه (تصویر مقاله) مشاهده نمایید.

به عنوان مثال عبارت های لایی گریوه آبی سفید یا لایی گریوه سفید باند آبی بیان گر نوعی لایی گریوه با رنگ سفید است که به دلیل ضخامت نسبتا بالا با بسته بندی آبی تولید شده است.

نمونه ای از لایی گریوه

روش چسباندن لایی آرا یا گریوه

لایی آرا یا گریوه نوعی لایی کاغذی است و یک وجه آن چسب دار میباشد. وجه چسب دار لایی کمی براق تر بوده حالتی نقطه نقطه دارد. وجه چسب دار لایی را پیدا و آن را روی پارچه پهن نمایید، سپس لایی را اتو بزنید. حرارت اتو باعث نرم شدن چسب لایی و چسبیده شدن لایی به پارچه خواهد شد. از بخار اتو استفاده نکنید، بخار اتو مانع از چسبیدن لایی گریوه به پارچه خواهد شد.

مهم ترین نکته در چسباندن لایی گریوه عدم استفاده از بخار اتو میباشد. بخار اتو مانع از چسبیدن لایی آرا یا همان گریوه به پارچه خواهد شد. در واقع از بخار اتو برای کندن لایی گریوه و سایر انواع لایی کاغذی استفاده میشود.

نکته دیگر اینکه اتو را روی سطح لایی نکشید، بلکه اتو را روی لایی قرار داده و سپس آن را بردارید. حرکت دادن اتو روی لایی ممکن است باعث حرکت لایی و ایجاد چین و چروک و تا شدگی در آن شود. رعایت همین دو نکته ذکر شده مهم ترین عوامل در چسباندن لایی گیروه محسوب میشوند.

در این مقاله از فروشگاه اینترنتی اوموژ به بررسی اینکه لایی گریوه چیست، کاربرد و انواع آن کدام اند پرداختیم و نحوه چسباندن آن را نیز برای شما شرح دادیم. اوموژ یک فروشگاه لوازم خیاطی است که اقدام به فروش لوازم خیاطی با بهترین تنوع و مناسب ترین قیمت در سراسر کشور نموده است. در پایان میتوانید نظرات خود را درباره این نوشته با ما و سایر خوانندگان از طریق فرم زیر به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه
حساب کاربری