کچه دوزی چیست؟

کچه دوزی چیست

هنر های دستی یکی از زیباترین هنر ها محسوب میشوند. هنرهای دستی مرتبط با نخ و سوزن قدمت بسیار زیادی داشته و از دیرباز در نزد مردم اقوام و کشور های مختلف محبوب بوده اند. یکی از هنرهای دستی محبوب و زیبا هنر کچه دوزی میباشد. کچه دوزی برخلاف هنرهایی مانند گلدوزی قدمت بسیار طولانی نداشته و یکی از هنر های دستی مدرن محسوب میشود. قبل از پرداختن به اینکه کچه دوزی چیست بهتر است ابتدا با کچه آشنا شویم.

کچه چیست؟

کچه نوعی پارچه تولید شده از پشم گوسفند است که در صنعت طی فرآیندهایی مانند فشرده سازی و جوش دادن الیاف تولید میشود. پارچه یا الیاف کچه بسیار نرم و لطیف بوده و از عمر و پایداری خوبی برخوردار میباشد. از پارچه و الیاف کچه در کچه دوزی، بافت شال گردن، دستکش و سایر موارد استفاده میشود.

کچه یکی از قدیمی ترین پارچه های شناخته شده برای بشر محسوب میشود. در واقع استفاده بشر از پشم گوسفندان برای تولید و بافت لباس و وسایل مختلف یکی از قدیمی ترین سنت ها محسوب میشود. امروزه الیاف های پشمی مانند کچه در رنگ های مختلف در بازار موجود هستند.

هنر کچه دوزی چیست؟

کچه دوزی نوعی هنر دستی است که با استفاده از لوازمی همچون نخ، سوزن، پانچ و کچه انجام میشود. در کچه دوزی وسایلی همچون عروسک و سایر لوازم تزئینی از جنس کچه که نوعی الیاف پشمی است تولید میشوند. کچه دوزی نوعی هنر نو ظهور و جدید محسوب شده و قدمت آن به حدود سال ۱۹۸۰ میلادی بازمیگردد.

وسایل مورد نظر برای ساخت در هنر کچه بافی یا کچه دوزی قانون و قائده خاصی ندارد. استفاده از هنر کچه دوزی بیشتر به قوه تخیل شما بستگی دارد. میتوانید انواع لوازم تزئینی دلخواه خود را با استفاده از هنر کچه دوزی تولید نمایید. عروسک های پشمی یکی از محبوب ترین وسایل تولید شده در کچه دوزی محسوب میشوند.

کاربرد کچه دوزی چیست؟

کچه دوزی نوعی هنر تزئینی است و آثار تولید شده در این هنر دستی جنبه تزئینی دارند. آثاری مانند عروسک های پشمی، حیوانات، گل و جاکلیدی را میتوان محبوب ترین آثار تولید شده در هنر کچه دوزی دانست. استفاده از کچه دوزی محدودیت خاصی نداشته و میتوان انواع لوازم دلخواه را در این هنر دوست داشتنی تولید نمود.

درواقع کاربرد اکثر هنرهای دستی خلق زیبایی و ایجاد لذت برای انسان است. کچه دوزی نیز یکی از زیباترین هنرهای دستی است که زیباترین آثار را برای انسان تولید مینماید.

عروسک پاندا کچه دوزی

برای مثال یکی از هنرهای دستی زیبا گلدوزی برزیلی است که برای آشنایی با آن میتوانید به مقاله گلدوزی برزیلی چیست در اوموژ مراجعه نمایید. از فهرست سایت نیز میتوانید به سایر نوشته های مرتبط با هنر خیاطی در بخش مقالات دسترسی داشته باشید.

انواع کچه دوزی

کچه دوزی به دو نوع انجام میشود. استفاده از سوزن و یا استفاده از صابون دو روش اصلی موجود در هنر کچه دوزی محسوب میشوند:

  • کچه دوزی با سوزن: این روش کچه دوزی با استفاده از نوعی سوزن مخصوص که به نام سوزن کچه دوزی شناخته میشود انجام میشود.در این روش با سوزن زدن کچه یا همان الیاف پشمی شکل مورد نظر را ایجاد مینمایند.
  • کچه دوزی با صابون: اصلی ترین ماده مورد استفاده در این روش محلول آب و صابون میباشد. با آغشته کردن محلول آب و صابون به پشم و کچه حالت میدهند.

استفاده از هردو روش کچه دوزی آسان میباشد. میتوانید با یادگیری انواع کچه دوزی با روش ها مختلف مشغول به تولید آثار دلخواه خود شوید.

تاریخچه کچه دوزی

قدمت کچه دوزی به حدود دهه ۱۹۸۰ میلادی باز میگردد. آقا و خانم دیوید و النور استنوود (David and Eleanor Stanwood) به عنوان مختراعان هنر کچه دوزی شناخته میشوند. این زوج کالیفرنیایی متوجه شدند که با سوزن زدن میتوان الیاف پشمی را حالت داده و شکل دلخواهی را ایجاد نمود. دیود و النور برای کچه دوزی از هنر نمد دوزی الهام گرفتند.

در واقع نمد دوزی و کچه دوزی بسیار شبیه به یکدیگر هستند و به نوعی میتوان کچه دوزی را زیرمجموعه و نوعی از نمد دوزی دانست؛ هرچند که برخی از افراد با زیرمجموعه قرار دادن کچه دوزی برای هنر نمد دوزی مخالف هستند. در تصویر زیر میتوانید خانم النور استنوود مخترع کچه دوزی را مشاهده نمایید.

النور استنوود، مخترع کچه دوزی

کچه دوزی به انگلیسی

کچه دوزی در زبان انگلیسی با نام Needle Felting شناخته میشود. البته Wool Felting نیز یکی دیگر از معادل های کچه دوزی در انگلیسی محسوب میشد. کلمه Felt در انگلیسی به معنی نمد و Felting به معنی نمد بافی یا نمد دوزی میباشد.

در این مقاله از فروشگاه اینترنتی اوموژ به بررسی کامل اینکه کچه دوزی چیست پرداختیم. اوموژ یک فروشگاه اینترنتی در زمینه لوازم خیاطی و خرازی است که میتوانید با مراجعه به صفحه خرید وسایل خیاطی در اوموژ لیست گسترده ای از لوازم خیاطی با قیمت ها مناسب و مقرون به صرفه را مشاهده کرده و در صورت پسند و رضایت خریداری نمایید. در قسمت زیر از طریق فرم قرار داده شده میتوانید نظرات خود را با ما و سایر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه
حساب کاربری