ژاپنی دوزی چیست؟

ژاپنی دوزی چیست

هنرهای دستی را میتوان تردستی و جادو با دست نامید. در هنر دستی یک انسان با داشتن مهارت جادو کرده و زیباترین آثار را خلق میکند. هنرهای دستی انواع مختلفی دارند، برخی مانند گلدوزی مرتبط با خیاطی و دوخت بوده و برخی مانند سفالگری ماهیتی کاملا متفاوت را دارا میباشند. یکی از هنر های دستی زیبا هنر چهل تکه ژاپنی دوزی میباشد، اما آیا میدانید که ژاپنی دوزی چیست و انواع و تاریخچه آن به چه صورت است؟

هنر ژاپنی دوزی چیست؟

ژاپنی دوزی نوعی هنر دستی و زیرمجموعه ای از تکه دوزی  یا اپلیکه دوزی است. در هنر ژاپنی دوزی با کنار هم قرار دادن تکه های جدا شده از پارچه در شکل های مختلف طرح های زیبایی را روی پارچه ایجاد مینمایند. آثاری مانند روبالشی، جاکلیدی، کیف و زیر لیوانی نمونه هایی از کاربرد ژاپنی دوزی میباشند. نام دیگر هنر ژاپنی دوزی، تکه دوزی ژاپنی است.

در واقع هنر ژاپنی دوزی نوعی تکه دوزی میباشد. در هنر تکه دوزی همانطور که از نام آن پیداست تکه های پارچه ای با اشکال مختلف و زیبا را ایجاد نموده و سپس با قرار دادن چندین تکه در کنار هم یک طرح زیبا تولید میشود. تکه دوزی که تکه دوزی ژاپنی یکی از انواع آن میباشد را میتوان مانند بازی پازل دانست، در بازی پازل با کنار هم قرار گرفتن تکه های مختلف در نهایت یک تصویر بسیار زیبا پدید می‌آید.

پس به صورت خلاصه دانستیم که ژاپنی دوزی یکی از انواع تکه دوزی یا اپلیکه دوزی میباشد. در صورت علاقه مندی به آشنایی با هنر اپلیکه دوزی پیشنهاد ما به شما خواندن مقاله اپلیکه چیست در اوموژ میباشد.

انواع ژاپنی دوزی

ژاپنی دوزی را میتوان به دو صورت با استفاده از چسب و بدون چسب تقسیم بندی نمود. درصورتی که برای ژاپنی دوزی از چسب استفاده شود، ابتدا تکه های مختلف را ایجاد کرده و روی پارچه میچسبانند، سپس پس از مدت کوتاهی برای محکم شدن کار دوردوزی روی تکه ها انجام میدهند. در صورتی که از چسب استفاده نشود، تنها از نخ و سوزن برای چسباندن تکه ها در کنار هم استفاده میشود.

در واقع چه در روش استفاده از چسب برای ژاپنی دوزی و چه در روش بدون استفاده از چسب، باید از نخ و سوزن استفاده شود، با این تفاوت که در صورت استفاده از چسب طبیعتا استحکام کار بیشتر میشود. البته باید توجه نمود با اینکه استفاده از چسب باعث افزایش استحکام کار میشود، اما جدا کردن کار سخت تر خواهد بود، چرا که علاوه بر نخ و سوزن چسب نیز تکه ها را روی پارچه متصل نگه میدارد.

ژاپنی دوزی گل

تاریخچه ژاپنی دوزی

از لحاظ تاریخی قدمت هنر ژاپنی دوزی به صورت دقیق مشخص نیست، اما قدمت هنر تکه دوزی که ژاپنی دوزی یکی از انواع آن میباشد، به صدها سال قبل از میلاد مسیح بازمیگردد. استفاده از اپلیکه دوزی و تکه دوزی به منظور تزئین لباس یکی از سنت های قدیمی و مرسوم در تمدن های باستانی مانند مصر به شمار میرفت.

فرهنگ نساجی در سرزمین آفتاب تابان، ژاپن به حدود سال های ۲۵۰ تا ۷۱۰ میلادی (دوره یاماتو) مربوط میشود. استفاده از هنرهای دستی خیاطی به منظور افزایش زیبایی لباس ها در حدود همین سال ها بود که در کشور ژاپن رواج پیدا نمود. برای مثال هنر ساشیکو بعد ها با گسترش هنر های دستی در ژاپن تولید و به سرعت به یک زمینه محبوب تبدیل گردید.

در این مقاله از اوموژ به صورت مختصر به بررسی اینکه هنر تکه دوزی ژاپنی دوزی چیست پرداختیم. اوموژ یک فروشگاه اینترنتی در زمینه لوازم خیاطی و خرازی است که میتوانید لوازم مورد نیاز خود را در سریع ترین زمان ممکن از صفحه لوازم خیاطی خریداری کرده و در محل مورد نظر خود دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه
حساب کاربری