نخ تسبیح چیست؟

نخ تسبیح چیست

تسبیح یک سازه دستی زیبا است که محبوبیت بسیار زیادی نزد جوامع مسلمان دارد. کاربرد اصلی تسبیح را میتوان ذکر گویی بعد از نماز دانست اما برخی از افراد، به خصوص افراد مذهبی، همواره یک تسبیح را به همراه خود حمل میکنند. تسبیح به صورت کلی از دو جزء کلی شامل نخ تسبیح و دانه ها تشکیل شده است. اما باید دانست که کاربرد نخ تسبیح تنها در ساخت تسبیح نبوده و به صورت کلی از انواع نخ تسبیح در زمینه های مختلفی استفاده میشود. هدف ما در این مقاله دقیقا همین موضوع که نخ تسبیح چیست و بهترین آن کدام است میباشد.

معرفی نخ تسبیح چیست؟

نخ تسبیح نوعی نخ مقاوم با ضخامت های مختلف است که در ساخت مواردی همچون تسبیح، زیورآلات مهره ای، دستبند و مکرومه بافی کاربرد دارد. نخ تسبیح معمولا از جنس ابریشم یا پلی استر و در رنگ های گوناگون تولید میشود. نخ های تسبیح معمولا به صورت عددی و با متراژ های مختلف در بازار به فروش میرسند.

جنس و  ضخامت نخ تسبیح را باید با توجه به مهره های تسبیح انتخاب نمود. طبیعتا برای تسبیح های دانه درشت باید از نخ های با ضخامت بالا استفاده نمود. یکی از موارد مهم در مورد پاره شدن نخ تسبیح سایش طولانی مدت نخ با مهره های تسبیح میباشد، برای جلوگیری از این امر باید جنس مناسب را انتخاب نمود.

انواع نخ تسبیح

نخ های تسبیح را از لحاظ جنس میتوان به دو دسته اصلی نخ تسبیح ابریشمی و نخ تسبیح پلی استر تقسیم بندی نمود. از لحاظ جنس نخ های ابریشمی طبیعی و پلی استر مصنوعی میباشند. ضخامت و متراژ نخ تسبیح نیز یکی از موارد برای تقسیم بندی به حساب میرود.

نخ های تسبیح امروزه معمولا به صورت بسته ای به فروش میرسند. بسته های ۴، ۵، ۶ و ۱۰ عددی معمول ترین تعداد موجود در هر بسته به شمار میروند. هر یک از نخ های موجود در هر بسته بندی نیز در متراژ های مختلف مانند ۵ یا ۶ موجود هستند.

بهترین نخ برای تسبیح

نخ تسبیح ابریشمی یکی از بهترین نخ های تسبیح موجود در بازار به شمار میرود. البته بهترین نخ تسبیح با توجه جنس دانه های تسبیح تعیین میشود. برای مثال اگر جنس دانه های تسبیح از سنگ‌های سخت مانند عقیق باشد، استفاده طولانی باعث سایش و پاره شدن نخ خواهد شد، در این صورت باید از نخ های باکیفیت و با ضخامت مناسب استفاده نمود.

به صورت کلی یکی از موارد مهم دیگر در انتخاب نخ تسبیح مناسب توجه به ظرافت و زیبایی نخ میباشد. زیبایی تسبیح یکی از مهم ترین ویژگی های یک تسبیح به شمار میرود که با انتخاب دانه و نخ مناسب به ثمر میرسد.

نخ ابریشمی یکی از بهترین نخ های تسبیح

دلایل پاره شدن نخ تسبیح

به صورت کلی میتوانیم به سه دلیل اصلی را برای پاره شدن نخ تسبیح در نظر بگیریم:

  • استفاده نادرست از تسبیح: تسبیح تنها باید به منظور ذکر استفاده شود، درصورتی که تسبیح تاب داده شده و به ابزاری برای سرگرمی بدل شود باید انتظار پاره شدن نخ تسبیح را داشته باشید.
  • استفاده طولانی از تسبیح: هرجنسی در بازار طول عمر خاص خود را دارد. نخ های تسبیح نیز پس از چند سال استفاده ضعیف تر شده و احتمال پاره شدن آنها بیشتر میشود.
  • جنس دانه های تسبیح: دانه هاس تسبیح میتوانند باعث سایش نخ و درنهایت پاره شدن آن شوند. این مورد بیشتر در تسبیح هایی که از سنگ های سخت مانند عقیق بیشتر مشاهده میشود. البته دانه های تسبیح غیر سنگی مانند یسر نیز میتوانند باعث فرسایش نخ تسبیح در طولانی مدت شوند.

به صورت کلی پس از سالها استفاده از تسبیح باید انتظار پاره شدن نخ را داشت. طول عمر نخ های تسبیح با توجه به کیفیت و ضخامت نخ میتواند متغیر باشد.

در این مقاله از اوموژ به بررسی کامل انواع نخ تسبیح چیست و بهترین نخ برای تسبیح کدام است پرداختیم. اوموژ یک فروشگاه لوازم خیاطی است که میتوانید لوازم خیاطی مورد نیاز خود را در اسرع وقت و با بهترین قیمت خریداری نمایید. از طریق فرم زیر نیز میتوانید نظرات خود را با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه
حساب کاربری