لایی فرانسه چیست؟

لایی فرانسه چیست

لایی ها یکی از مهم ترین دسته بندی های لوازم در زمینه خیاطی میباشند که انواع مختلفی داشته و هرکدام در نوع خاصی از لباس ها مورد استفاده قرار میگیرند. معروف ترین انواع لایی ها را میتوانیم لایی حریر، لایی پرشین، لایی فرانسه و لایی مویی نام ببریم که هرکدام با توجه به ویژگی های خود، در مناطق خاصی از لباس ها مورد استفاده قرار میگیرند. لایی فرانسه یکی از انواع لایی چسب دار در بازار لوازم خیاطی است که در این مقاله به بررسی اینکه لایی فرانسه چیست خواهیم پرداخت.

به صورت کلی لایی فرانسه از لحاظ کاربردی کمی شبیه به لایی حریر و لایی پرشین میباشد و با توجه به چسب دار بودن این نوع لایی نحوه چسباندن آن نیز روشی مشابه لایی حریر و پرشین خواهد داشت که در ادامه به بررسی انواع، کاربرد و آموزش چسباندن لایی فرانسه نیز خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

لایی چسب فرانسه چیست؟

لایی فرانسه، نوعی لایی چسب دار در خیاطی است که برای افزایش مقاومت و ایستایی قسمت هایی از لباس مورد استفاده قرار میگیرد. لایی فرانسه در دو نوع لایی فرانسه آهاردار و لایی فرانسه لطیف که با نام لایی کاغذی فرانسه نیز شناخته میشود در بازار موجود بوده و بیشتر در لباس هایی که نیاز به ایستایی بالا ندارند و لباس های دکلته استفاده میشود.

تفاوت لایی فرانسه با لایی پرشین و لایی حریر در این است که لایی فرانسه مناسب استفاده در کل لباس نیست و برخلاف لایی پرشین و حریر بهتر است از آن در قسمت هایی از لباس استفاده شود، نه در کل لباس؛ چرا که ایستایی لایی فرانسه بالا نبوده و استفاده از آن برای کل لباس امری اشتباه میباشد.

در خیاطی از انواع لایی استفاده میشود که میتوانید آنها را در مقاله انواع لایی در خیاطی مطالعه نمایید.

لایی فرانسه

کاربرد لایی فرانسه چیست؟

کاربرد لایی فرانسه مانند سایر انواع لایی های چسب، استفاده در پارچه لباس به منظور افزایش استحکام و ایستایی لباس میباشد، اما لایی فرانسه مانند لایی پرشین و لایی حریر از استحکام و ایستایی بالایی برخوردار نیست و برای استفاده در کل لباس مناسب نمیباشد و بهتر است از لایی فرانسه تنها در قسمت هایی از لباس استفاده شود.

پس از لحاظ کاربرد لایی فرانسه مناسب استفاده در سراسر لباس نمیباشد، چراکه لایی فرانسه ایستایی کمی داشته و توانایی تغییر شکل لباس را ندارد، در صورت نیاز به لایی هایی که بتوان از آنها در سراسر لباس استفاده کرد باید به سراغ لایی حریر و لایی پرشین رفت که برای آشنایی با این دو نوع لایی پیشنهاد ما به شما خواندن مقاله های لایی پرشین چیست و لایی حریر چیست میباشد.

انواع لایی فرانسه

لایی فرانسه به صورت کلی به دو صورت لایی فرانسه آهاردار و لایی فرانسه لطیف که نام دیگر آن لایی کاغذی فرانسه میباشد در بازار موجود میباشد که نوع آهاردار لایی فرانسه نسبت به لایی لطیف ضخامت بیشتری و آهار بیشتری را دارا میباشد. لایی فرانسه لطیف برای لباس هایی مانند دکلته و لایی فرانسه آهاردار در سجاف و یقه مانتو استفاده میشود.

تفاوت انواع لایی فرانسه، یعنی لایی فرانسه آهاردار و لایی کاغذی فرانسه را میتوان از لحاظ شکل ظاهری و داشتن کمی دقت از هم تشخیص داد، چرا که لایی فرانسه آهاردار نسبت به نوع دیگر لایی چسب فرانسه ضخامت بیشتری داشته و همچنین از آهار بیشتری نیز برخوردار میباشد که با مقایسه این دو نوع لایی در کنار هم میتوان به راحتی آنها را از هم تفکیک و جدا نمود.

ممکن است لایی مویی با لایی فرانسه اشتباه گرفته شود، در صورتی که این دو نوع لایی کاملا متفاوت از هم میباشند؛ برای آشنایی با لایی مویی میتوانید به مقاله لایی مویی چیست مراجعه نمایید.

آموزش چسباندن لایی فرانسه

آموزش چسباندن لایی فرانسه

طریقه چسباندن لایی فرانسه مانند سایر انواع لایی ها بسیار آسان و سریع میباشد. به این صورت که ابتدا باید قسمت چسب دار لایی فرانسه را پیدا کرده و آن را روی پارچه پهن نمایید، سپس با استفاده از حرارت اتو لایی را به پارچه بچسبانید.

قسمت چسب دار لایی فرانسه معمولا نسبت به قسمت دیگر آن براق تر میباشد که این براقیت به دلیل وجود چسب در آن ایجاد شده است. یکی از نکات مهم در چسباندن لایی فرانسه این است که ابتدا لایی را به پارچه بچسبانید و سپس پارچه را برش بزنید، یعنی اگر قصد کوتاه کردن و برش پارچه را دارید، بهتر است این عمل را بعد از چسباندن لایی انجام دهید؛ چراکه برخی از پارچه ها به دلیل جنس آنها  ممکن است با حرارت اتو جمع شوند و کار شما را خراب کنند که در این صورت باید لایی را کنده و دوباره آن را به پارچه بچسبانید.

نکته دیگر این است که به هیچ وجه نباید اتو را روی سطح لایی بکشید، بلکه باید اتو را روی قسمتی از لایی گذاشته و پس از چند ثانیه آن را بردارید، سپس دوباره باید اتو را روی قسمت دیگر لایی گذاشته و آن را بردارید، یعنی نباید کف اتو روی سطح لایی مالش داده شود، بلکه باید به صورت تکه به تکه حرارت اتو روی قسمت های لایی اعمال شود؛ چرا که کشیدن اتو روی لایی باعث جمع شدن لایی و خراب شدن کار خواهد شد.

در این مقاله از اوموژ به بررسی لایی چسب فرانسه چیست و آموزش چسبادن لایی فرانسه پرداختیم، در صورت نیاز به خرید لوازم خیاطی مانند خرید لایی فرانسه میتوانید از فروشگاه اینترنتی اوموژ استفاده کرده و خرید خود را انجام دهید.

نظرات درباره “لایی فرانسه چیست؟

 1. زهرا گفت:

  لایی فرانسه ابرفت داره، اگه داره باید چندسانت داخل اب باشه؟

  1. اوموژ گفت:

   لایی های فرانسه کمی آبرفت دارند، بهتر است لایی فرانسه قبل از برش به مقدار کمی آب انداخته شود.

 2. ناشناس گفت:

  اطلاعات اشتباه ندید لطفا لایی فرانسه اصلا چسب نداره و برای روی سینه کت و پالتو هست

  1. اوموژ گفت:

   خیر دوست عزیز، لایی فرانسه دارای چسب میباشد. نام کامل تر این لایی به صورت لایی چسب فرانسه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه
حساب کاربری