قیچی سرنخ زن چیست؟

قیچی سرنخ زن چیست و چه کاربردی دارد؟

قیچی سرنخ زن چیست؟ سرنخ زن یا قیچی نخ بر و قیچی نخ چین یکی از انواع بسیار مهم و کاربدری قیچی نزد خیاطان و افرادی که دوزندگی و بافندگی مینمایند میباشد. اصولا قیچی ها انواع و اقسام مختلفی دارند که از لحاظ شکل و شمایل با یکدیگر تفاوت هایی دارند، همین تفاوت های ظاهری ساده به دلیل کاربردها و سفارشی سازی شدن قیچی ها به منظور انجام بهتر وظایف به وجود آمده اند. در ادامه سعی بر این داریم که به صورت کامل و جامع با قیچی سرنخ زن آشنا شده و از کاربردها و سایر موارد مرتبط با آن اطلاع داشته باشیم.

قیچی سرنخ زن چیست؟

اصولا قیچی سرنخ زن همانطور که در نام آن درج شده نوعی قیچی میباشد، پس به راحتی در پاسخ به سوال قیچی سرنخ زن چیست میتوان حدس که کاربرد سرنخ زن کوتاه کردن و ایجاد برش بر روی موارد خاصی از نخ ها یا پارچه ها خواهد بود.

به صورت کلی اما این نوع قیچی دارای تفاوت های کلی از سایر قیچی های موجود در بازار و مد نظر شما از لحاظ ظاهری میباشد. اصولا قیچی نوعی اهرم ساده میباشد، به صورت دقیق اگر بخواهیم این موضوع را زیر ذره بین ببریم باید گفت که قیچی ها به صورت کلی اهرم نوع اول محسوب میشوند، یعنی به این صورت که تکیه گاه بین جسم و نیرو قرار دارد.

طبیعتا اگر به شکل قیچی های مورد استفاده عموم توجه کرده باشید میبینید که کاملا به این شکل میباشد، یعنی قیچی ها به صورت کلی از دو تکه آهن تشکیل میشوند که این دو تکه از وسط توسط پیچ یا میخ که همان تکیه گاه میباشد به یکدیگر متصل شده اند که یک سر آن تیغه و طرف دیگر آن دسته قیچی میباشد که به صورت دقیق در تصویر زیر میتوانید موارد فوق را مشاهده نمایید.

قیچی

اما قضیه در باره قیچی سرنخ زن یا همان نخ بر و نخ چین کمی متفاوت میباشد. اگر به شکل قیچی سرنخ زن یا همان قیچی نخ چین و نخ بر نگاه کرده و یا از آن استفاده کرده باشید، متوجه خواهید شد شکل این نوع قیچی و نحوه استفاده از آن متفاوت از سایر انواع معمول قیچی میباشد؛ به این صورت که در این قیچی میخ یا پیچی که دو فلز اصلی قیچی را به هم متصل میکند به جای آن که در وسط قیچی باشد در انتهای آن قرار داشته و محل اعمال نیرو نیز به جای آنکه در انتها قرار داشته باشد در مرکز و نزدیک به تیغه ها قرار دارد.

یعنی تکیه گاه و محل اعمال نیرو در قیچی سرنخ زن که به صورت معمول به ترتیب در وسط و انتهای قیچی قرار داشتند جای خود را با یکدیگر عوض نموده و باعث ایجاد تفاوت در نحوه استفاده از این نوع قیچی شده است.

البته نکته دیگری که حائز اهمیت میباشد ویژگی خاص تکیه گاه این نخ بر یا همان نخ چین میباشد، اگر با دقت به تکیه سرنخ زن نگاهی بیندازید متوجه میشوید در این قسمت چیزی مانند یک فنر وجود دارد که باعث ایجاد حالتی ارتجاعی در قیچی نخ چین شده و برای عملکرد صحیح و بهتر آن بسیار ضروری و مهم میباشد. علاوه بر این مورد در قسمت میانی برخی از نخ بر ها نیز شاهد متصل بودن دو تکه فلزی قیچی نخ چین توسط پلی فلزی به یکدیگر نیز میباشیم.

قیچی سرنخ زن

 

کاربرد قیچی سرنخ زن

به صورت کلی در پاسخ به این سوال میتوان گفت که قیچی سرنخ زن یک نوع قیچی خوشدست و کاربردی در هنر خیاطی بوده که برای بریدن و کوتاه کردن سرنخ های اضافی موجود بر روی پوشاک یا چرت زدن پارچه و حتی در مواردی برای باز کردن جادکمه های ظریف دوخته شده بر روی لباس نیز به کار میرود.

کاربرد ذکر شده در قسمت فوق باعث شده که سرنخ زن به یکی از ابزارآلات ضروری و مهم برای خیاطان تبدیل شود، چرا که زیبایی محصول تولیدی و مشتری پسند بودن آن یکی از ویژگی های مهم پوشاک بوده که سرنخ زن با کوتاه کردن سرنخ های اضافی در پایان کار یکی از موارد مهم در رسیدن به همین هدف میباشد.

ضرورت استفاده از سرنخ زن

احتمالا یکی از مواردی که قبل از خرید قیچی سرنخ زن به ذهن شما خطور کرده است، اهمیت نخ چین در خیاطی و ضرورت خرید قیچی نخ چین میباشد. بریدن سرنخ های اضافی همانطور که در قسمت بالا یعنی در قسمت کاربرد قیچی سرنخ زن چیست توضیح داده شد وظیفه اصلی نخ چین میباشد، اما شاید سوالی در ذهن شما ایجاد شود که آیا با قیچی خیاطی معمولی نمیتوان همین امر را به سرانجام رساند؟

در پاسخ به این سوال هم میتوان گفت بله و هم خیر. بریدن سر نخ را میتوان با قیچی های معمولی موجود در بازار نیز به انجام رساند، اما برخی از سرنخ ها بسیار ریز و ظریف بوده و نیازمند وسیله ای بسیار تیز و سریع برای بریدن میباشند، در اینگونه موارد چاره ای جز استفاده از قیچی نخ چین یا همان نخ بر در دسترس نمیباشد.

این قیچی به راحتی و در کسری از ثانیه سرنخ ریز موجود بر روی پارچه را بریده و کوتاه مینماید. علاوه بر این مورد، بریدن سرنخ باید با دقت و با استفاده از یک وسیله و تیغه تیز انجام شود، چرا که در صورت انجام ناصحیح این امر سرنخ باقی مانده میتواند در طی گذر زمان باعث آسیب به لباس و بافت پارچه شده و حتی منجر به پارگی لباس نیز شود، چرا که همانطور که در قسمت کاربرد قیچی سرنخ زن چیست وظیفه و نوع آن توضیح داده شد بریدن سرنخ ها بهتر است با استفاده از قیچی تخصصی آن یعنی سرنخ زن انجام شود.

نحوه استفاده از قیچی نخ بر

روش استفاده از قیچی سرنخ زن و روش صحیح استفاده از قیچی نخ چین یکی از موارد مهم قبل از خرید و شروع به کار با قیچی سرنخ زن میباشد و برای استفاده از قیچی نخ چین ابتدا باید این قیچی را در دست خود به صورت کامل قرار داده و آن را نگه دارید، سپس با استفاده از انگشت شست که بیرونی ترین انگشت موجود در دست میباشد، از قسمت نزدیک به تیغه ها که کمی پس از قسمت مرکزی قیچی سرنخ زن و همان پل فلزی بین دو تکه قیچی قرار دارد شروع به فشار دادن و اعمال نیرو نمایید.

برای شروع کار و امتحان کردن میزان تیز بودن تیغه های قیچی نخ چین و راحت شدن کار با آن میتوانید قبل از شروع به بریدن نخ های اضافی روی پارچه و لباس که کاربرد اصلی این نوع قیچی میباشد، شروع به بریدن تکه هایی از نخ نمایید.

نحوه استفاده صحیح از قیچی نخ چین همانطور که در قسمت بالا به آن اشاره شد، موردی مهم و حیاتی میباشد، چرا که مانند سایر انواع قیچی برای استفاده از قیچی نخ چین باید از انگشت شست که یکی از حیاتی ترین انگشت های دست میباشد استفاده نمایید؛ استفاده ناصحیح و غیر اصولی از نخ چین میتواند در دراز مدت منجر به خستگی و همچنین آسیب رسیدن به مفاصل دست و مخصوصا تاندون انگشت شست شود. اگر میخواهید اطلاع جامعی از نحوه تیز کردن سرنخ زن در اختیار داشته باشید میتوانید به مقاله مورد نظر از فهرست سایت مراجعه نمایید.

قیچی سرنخ زن

انواع قیچی سرنخ زن

پس از بررسی قیچی سرنخ زن چیست و کاربرد سرنخ زن چیست نوبت به بررسی انواع قیچی سرنخ زن چیست میرسد. در پاسخ به این سوال باید گفت که امروزه در بازار شاهد فروش انواع قیچی نخ چین هستیم، اما به صورت کلی قیچی سرنخ زن به دو صورت معروف و پرفروش در بازار به فروش میرسد و این دو انواع قیچی نخ بر عبارتند از قیچی سرنخ زن معمولی و قیچی سرنخ زن انگشتی.

با شکل کلی سرنخ زن های معمولی آشنا هستید و در قسمت های بالاتر توصیحات مفصلی درباره شکل و نحوه عملکرد آنها ارائه شد، اما نوع دیگر از قیچی سرنخ زن در بازار به فروش میرسد و آن سرنخ زن انگشتی میباشد؛ با نگاهی ساده به شکل سرنخ زن انگشتی میتوان فهمید که در این قیچی محل مخصوصی برای قرار دادن انگشت در آن قرار داده شده است که باعث آسان تر و لذت بخش تر شدن استفاده از نخ چین یا همان نخ بر در خیاطی شده و خستگی کمتری را نیز به دست وارد خواهد نمود.

قیچی سرنخ زن انگشتی

در این مقاله به صورت کامل و جامع به بررسی سوالاتی مانند قیچی سرنخ زن چیست و کاربرد سرنخ زن چیست پرداخته شد. برای خرید قیچی سرنخ زن به صورت عمده و اطلاع از قیمت قیچی نخ چین و آشنایی با نحوه فروش قیچی نخ بر در فروشگاه اینترنتی اوموژ میتوانید از طریق فهرست سایت به دسته بندی فوق مراجعه نموده و اقدام به خرید نمایید، همچنین برای خرید لوازم خیاطی نیز میتوانید همین عبارت را لمس کرده و به یک دسته بندی جامع و کامل دسترسی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه
حساب کاربری