راهنمای خرید نخ

راهنمای خرید نخ

نخ اصلی ترین عنصر خیاطی محسوب میشود. نخ پارچه و سایر اجزای پوشاک را در کنار هم نگه داشته و باعث کارایی و زیبایی یک محصول میشود. امروزه انواع مختلفی از نخ ها در بازار موجود هستند که متناسب با نوع محصول باید بتوان نخ مناسب را استفاده نمود. در هنگام خرید و انتخاب نخ باید به مواردی همچون جنس و شماره نخ دقت نمود. تمامی نکات مهم انتخاب نخ را ما در این مقاله تحت عنوان راهنمای خرید نخ برای شما گرد هم آورده ایم.

انواع مختلف نخ در بازار

امروزه در بازار انواع مختلفی از نخ ها موجود میباشد. نخ ها از لحاظ جنس، سایز و شماره، نوع و رنگ بندی با یکدیگر متفاوت میباشند. قبل از خرید نخ ابتدا باید با انواع مختلف نخ کمی آشنایی داشته باشید. در قسمت زیر لیست کوتاهی از مهم ترین نخ های خیاطی را برای شما معرفی مینماییم:

 • دوک نخ خیاطی: دوک نخ در اصل نوعی از بسته بندی نخ به شمار میرود. دوک نخ خیاطی را میتوانیم به دو دسته بندی دوک پلی استر و دوک لی تقسیم بندی نماییم. دوک پلی استر یکی از مهم ترین و محبوب ترین انواع دوک نخ میباشد که در ادامه ذکر شده است.
 • ماسوره نخ: ماسوره نیز مانند دوک نوعی از بسته بندی نخ محسوب میشود. ماسوره های نخ تحت عنوان قرقره نخ نیز شناخته میشوند. سه نوع ماسوره طلقی، لی و نایلون اصلی ترین شکل ماسوره نخ به شمار میروند.
 • نخ پلی استر: نخ پلی استر را میتوان یکی از محبوب ترین انواع نخ در خیاطی دانست. پلی استر نوعی الیاف مصنوعی است که نخ های ساخته شده از آن دارای ثبات رنگ و مقاومت بسیار خوبی میباشند. از نخ پلی استر نخ انواع پوشاک مانند تیشرت و شلوار استفاده میشود. نخ های پلی استر غالبا در شکل دوک تولید میشوند.
 • نخ نایلونی: نخ های نایلون نیز مانند پلی استر از مواد مصنوعی تولید شده و مقاومت خوبی را دارا میباشند. نخ نایلون در موارد مختلفی همچون دوخت محصولات چرمی و ورزشی به کار برده میشود.
 • نخ عمامه: نخ های عمامه از محبوب ترین نخ ها در هنر های دستی مانند گلدوزی به شمار میروند. شکل نخ عمامه شبیه به توپ با سر و ته صاف میباشد. برند های دمسه و پنگوئن از معروف ترین تولید کنندگان نخ عمامه به شمار میروند.
 • نخ کوبلن: نخ کوبلن نیز مانند عمامه در هنرهای دستی مانند گلدوزی کاربرد داشته و در برند های مختلف مانند پنگوئن و دمسه در بازار موجود میباشد. شکل نخ های کوبلن به صورت بسته های طناب مانند میباشد.
 • نخ استرچ: نخ استرچ نیز مانند نخ های پلی استر و نایلون از مواد مصنوعی تولید میشود. نام دیگر نخ استرچ نخ سردوز بوده و در لباس هایی که نیازمند خاصیت ارتجاعی هستند استفاده میشود.
 • و…

نخ های ذکر شده در قسمت فوق تنها برخی از نخ های مورد استفاده در خیاطی میباشند و نخ های دیگری همچون دمسه، ترویرا، سرکیسه دوزی و… نیز مورد استفاده قرار میگیرند. در صورت علاقه پیشنهاد میکنیم برای آشنایی با نخ های خیاطی مقاله انواع نخ خیاطی را در اوموژ مطالعه نمایید.

راهنمای خرید انواع نخ

مهم ترین نکات انتخاب و خرید نخ

همانطور که دانستیم نخ ها از جنس های مختلف مانند پلی استر، پنبه و الیاف های مختلفی تولید میشوند. نوع مناسب نخ با توجه به نوع محصول مد نظر برای تولید میتواند متغیر باشد. برای مثال نخی که برای دوخت شلوار لی استفاده میشود با نخی که برای گلدوزی مورد استفاده قرار میگیرد طبیعتا متفاوت خواهند بود.

درصورتی که با نوع های مختلف نخ آشنا هستید و نوع مناسب نخ را انتخاب نموده اید، حال نوبت به بررسی نکات مهم درباره خرید نخ میرسد. در هنگام خرید باید به نکاتی مانند شماره و سایز، رنگ بندی، کیفیت، استحکام و شفافیت نخ دقت نمایید.

 • شماره و سایز نخ: اولین مورد برای توجه در هنگام نخ شماره و سایز نخ میباشد. متناسب با نوع محصول تولیدی باید سایز مناسبی از نخ را انتخاب نمایید. برای کارهای بزرگ معمولا از نخ های ضخیم که مقاومت بالایی دارند استفاده میشود. در مقابل نیز برای کارهای ظریف و کوچک استفاده از نخ های با ضخامت کم بهترین گزینه محسوب میشود. شماره نخ را در ادامه و قسمت های پایین تر به صورت جزئی تر بررسی خواهیم نمود.
 • رنگ نخ: رنگ نخ نیز باید متناسب با نوع و ظاهر محصول انتخاب شود. تطابق رنگ نخ های مورد استفاده در محصول در میزان زیبایی نخ بسیار تاثیر گذار میباشد. علاوه بر این مورد نخ باید با خوبی رنگ شده باشد و در هنگام شست و شو به اصطلاح رنگ پس ندهد. سعی کنید از نخ های با مارک های معروف استفاده نمایید. در هنگام خرید نیز میتوانید کیفیت رنگ شدگی نخ را از فروشنده پرس و جو نموده و از کیفیت نخ مطمعن شوید.
 • استحکام نخ: نخ باید از استحکام بالا و مناسب نیز برخوردار باشد. نخ هایی از که از مواد اولیه نامرغوب و کم کیفیت تولید میشوند معمولا از استحکام پایینی برخوردار میباشند. البته استحکام نخ علاوه بر مواد سازنده به سایز و شماره نخ نیز بستگی دارد.
 • شفافیت نخ: شفاف بودن نخ را نیز باید بررسی نمایید. نخ هایی که به صورت کدر هستند نشان از نامرغوب بودن خود دارند. یک نخ با کیفیت باید شفاف بوده و از رنگ و استحکام مناسبی برخوردار باشد.

موارد بالا مهم ترین موارد در انتخاب بهترین نخ به شمار میروند. توجه داشته باشید که نوع مناسب نخ با توجه به نوع محصول تعیین میشود. در ادامه به بررسی شماره نخ میپردازیم. راهنمای خرید دوک نخ خیاطی را نیز میتوانید در اوموژ بخوانید.

بررسی شماره یا نمره نخ

شماره نخ یا نمره نخ عددی است که برای بیان میزان ظرافت نخ استفاده میشود. نخ ها قطر ثابتی نداشته و انعطاف پذیر هستند، به همین دلیل نمیتوان نخ ها را بر اساس اندازه قطر سایز بندی نمود، در این حالت نخ را براساس طول و وزن شماره بندی کرده اند. شماره بندی نخ به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم انجام میشود:

 • روش مستقیم: در این روش طول ثابت و وزن متغیر است. یعنی وزن نخ در تعیین نمره تاثیرگذار میباشد. میتوان نتیجه گرفت که هرچه نمره یا شماره نخ در این روش بالاتر باشد، ضخامت نخ نیز بالاتر خواهد بود. سیستم های دنیر، جوت و لینن نمونه ای از شماره گذاری مستقیم نخ میباشد.
 • روش غیر مستقیم: برخلاف روش مستقیم اینبار طول متغیر و وزن ثابت میباشد. یعنی طول نخ در تعیین نمره تاثیر گذار میباشد. در این روش هرچه ضخامت نخ کمتر باشد شماره نخ بیشتر خواهد بود. سیستم پنبه ای انگلیسی نمونه از این روش به شمار میرود.

شماره نخ را متناسب با نوع محصول باید انتخاب نمایید. در هنگام خرید باید به شماره و ضخامت نخ توجه داشته باشید تا بتوانید مناسب ترین نوع را انتخاب کنید.

در این مقاله از اوموژ به بررسی راهنمای خرید نخ خیاطی پرداختیم. اوموژ یک فروشگاه لوازم خیاطی است که میتوانید لوازم مورد نیاز خود مانند خرید نخ را از اوموژ انجام دهید. از طریق فرم موجود در قسمت انتهایی این نوشته میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه
حساب کاربری