راهنمای خرید سوزن دستی

راهنمای خرید سوزن دستی

سوزن در خیاطی یکی از مهم ترین وسایل به شمار میرود. در واقع خیاطی را میتوان هنر دوخت نخ توسط سوزن دانست. به صورت اصلی در خیاطی دو نوع مهم سوزن موجود میباشد که عبارت اند از سوزن چرخ خیاطی و سوزن دستی. سوزن های دستی انواع مختلفی داشته و هرکدام با توجه به شکل و سایز خود برای نوع خاصی از پارچه و نخ مورد استفاده قرار میگیرند. در این مقاله یعنی راهنمای خرید سوزن دستی هدف ما ارائه مهم ترین نکات خرید و انتخاب سوزن دستی میباشد. با ما همراه باشید.

راهنمای خرید بهترین سوزن دستی

قبل از ارائه راهنمای انتخاب سوزن دستی باید به دو موضوع مهم سایز و نوع سوزن دستی بپردازیم. اگر دقت کرده باشید در بازار سوزن های دستی در ضخامت و طول های مختلفی موجود هستند، حتی شکل نوک یا چشمی برخی از سوزن ها نیز با یکدیگر متفاوت هستند. علت تفاوت سوزن های دستی زمینه استفاده از آنها میباشد. سوزن های دستی به نوعی طراحی شده اند که به راحتی در پارچه متناسب با نوع خود فرو رفته و دوخت و دوز را انجام دهند. در ادامه به صورت تفکیک شده به هریک از زمینه های اشاره شده میپردازیم:

 • راهنمای انتخاب سایز سوزن دستی
 • راهنمای انتخاب نوع سوزن دستی

در ادامه به صورت اختصاصی به بررسی هریک از موارد ذکر شده خواهیم پرداخت.

راهنمای انتخاب سایز سوزن دستی

سوزن های دستی مانند سوزن های چرخ خیاطی شماره بندی میشوند. سیستم شماره گذاری سوزن های دستی کاملا متفاوت از سوزن های چرخ خیاطی میباشد. در سوزن های دستی با افزایش شماره، ضخامت سوزن کمتر میشود. یعنی سوزن دستی شماره ۲ نسبت به سوزن دستی شماره ۸ ضخامت بیشتری را دارا میباشد. پس رابطه شماره و ضخامت سوزن های دستی معکوس بوده و با افزایش شماره سوزن نازک تر میشود.

سوزن های دستی به صورت استاندارد از شماره ۱ تا ۱۲ دسته بندی شده اند. سوزن دستی شماره ۱ بیشترین ضخامت و شماره ۱۲ کمترین ضخامت را دارا میباشد.  اما توجه داشته باشید که سوزن های دستی تنها از شماره ۱ تا ۱۲ موجود نیستند، سایز های ۱۳ تا ۲۸ و ۱۶ تا ۱۸ نیز از دیگر شماره بندی های سوزن دستی محسوب میشوند.

نکته مهم: همانطور که اشاره شد در شماره های ۱ تا ۱۲ سوزن های دستی با افزایش شماره سوزن از ضخامت آن کاسته میشود، اما قضیه درباره سایر شماره گذاری های سوزن های دستی مانند شماره ۱۶ تا ۱۸ متفاوت است. در شماره ۱۶ تا ۱۸ با افزایش شماره ضخامت سوزن نیز بیشتر میشود. همچنین سوزن های ۱۶ تا ۱۸ ضخیم تر از سوزن شماره ۱ (که ضخیم ترین سوزن در شماره گذاری ۱ تا ۱۲ است) میباشند.

همچنین توجه داشته باشید که در سوزن های چرخ خیاطی با افزایش شماره ضخامت سوزن نیز بیشتر میشود که این قضیه خلاف سوزن های دستی است. راهنمای خرید سوزن چرخ خیاطی را میتوانید به صورت کامل در اوموژ مطالعه نمایید.

راهنمای خرید بهترین سوزن دستی

راهنمای انتخاب نوع سوزن دستی

امروزه در بازار انواع مختلفی از سوزن های دستی موجود هستند. چند مورد از مهم ترین آنها را برای شما بیان میکنیم:

 • سوزن شارپ: سوزن شارپ نوک تیز داشته و طول نسبتا بلندی را دارا میباشد. سوزن های شارپ از شماره ۱ تا ۱۲ موجود بوده و برای اکثر دوخت های معمولی مناسب هستند.
 • سوزن لحاف دوزی: سوزن لحاف همانطور که از نام آن پیداست مناسب دوخت لحاف میباشد. سایز های ۸ و ۱۰ از پراستفاده ترین سایز های سوزن لحاف دوزی به شمار میروند. داشتن طول بلند از دیگر ویژگی های این نوع سوزن به شمار میرود.
 • سوزن گلدوزی: این نوع سوزن دارای چشمی یا سوراخ نسبتا درشتی بوده و از شماره شماره ۱ تا ۱۲ موجود هستند. سوزن چنایل نیز در دسته بندی سوزن گلدوزی قرار میگیرد که برای دوخت پارچه های کاموایی و درشت از شماره ۱۴ یا ۱۷ چنایل استفاده میکنند.
 • سوزن چرم دوزی: سوزن چرم دوزی دستی نوکی کمی خمیده داشته و برای دوخت چرم که ضخامت نسبتا بالایی نسبت به پارچه های معمولی دارد استفاده میشود. در سوزن های چرم دوزی مانند سوزن های دستی معمولی با افزایش شماره از ضخامت سوزن کاسته میشود. پس میتوان نتیجه گرفت که برای دوخت چرم های ضخیم از سوزن های با شماره کمتر باید استفاده نمود.

سوزن های دستی اشاره شده در قسمت فوق معروف ترین و مهم ترین نوع به شمار میروند. برای مثال سوزن شارپ برای اکثر دوخت ها مناسب بوده و با تهیه نمودن این نوع سوزن میتوانید انواع دوخت های دستی را به راحتی انجام دهید. در صورت علاقه سایر انواع سوزن دستی را میتوانید در مقاله آن در اوموژ مطالعه نمایید.

نوع سوزن دستی باید متناسب با نوع دوخت و پارچه انتخاب شود. معمولا برای کتان و جین سوزن شارپ سایز ۲ تا ۴، برای پنبه سوزن شارپ سایز ۶ تا ۸ و پارچه های ابریشمی سوزن شارپ سایز ۱۰ یا ۱۱ مناسب میباشند. برای چرم نیز بهترین گزینه استفاده از سوزن های مخصوص چرم دوزی هستند.

راهنمای خرید نوع سوزن دستی

در این مقاله از فروشگاه اینترنتی اوموژ به معرفی راهنمای خرید سوزن دستی پرداختیم. برای خرید سوزن دستی میتوانید از فروشگاه اوموژ نیز استفاده کرده و محصولات مورد نیاز خود را در اسرع وقت و کوتاه ترین زمان دریافت نمایید. در قسمت زیر نیز میتوانید نظرات خود را با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

نظرات درباره “راهنمای خرید سوزن دستی

 1. پویا گفت:

  عالی بود تشکر

  1. اوموژ گفت:

   انجام وظیفه بود

  2. سنا گفت:

   ممنون عالی هستید .

   1. اوموژ گفت:

    سپاس فراوان از نظر شما.

 2. افسانه گفت:

  ممنون اطلاعات خیلی خوبی بود من که خیلی استفاده کردم و به اطلاعات من در این مورد افزود

  1. اوموژ گفت:

   مایه افتخار است که مطلب برای شما مفید واقع شده است.

 3. کرمانشاهی گفت:

  همه نوع عالی موفق باشید

  1. اوموژ گفت:

   سپاس فراوان از نظر شما

   1. شمسی گفت:

    ممنون بسیار عالی بود

    1. اوموژ گفت:

     خوشحالیم که مطلب مورد پسند شما واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه
حساب کاربری