دریم کچر چیست؟

دریم کچر چیست

خواب و رویا یکی از پیچیده ترین مسائل بشری در طول تاریخ بوده است. از زمان های گذشته انسان ها به دنبال دانستن فلسفه رویاها و رمزگشایی آن بوده اند. رویاهای انسان معمولا به دو شکل شیرین و تلخ نمایان میشوند که رویاهای تلخ یا کابوس ها برای آدمی همواره ناخوشایند بوده و میباشند.

جلوگیری از دیدن کابوس و دفع آن از زمان های قدیم طبق باور های سنتی با استفاده از وسایل خاصی انجام میشد؛ برای مثال برخی از افراد به باور خود با داشتن سنگ آمتیست یا کوارتز در هنگام خواب از دیدن کابوس جلوگیری میکردند. یکی از ابزارآلات سنتی برای دفع و جلوگیری از وقوع کابوس ها به باور قبیله های سرخ پوست قاره آمریکا دریم کچر (DreamCatcher) یا کابوس گیر بوده است.

آیا تا به حال یک دریم کچر را از نزدیک دیده اید؟ دریم کچر به صورت کلی یک حلقه است که در مرکز آن نخ به صورت شبکه عنکبوت بافته شده و وظیفه آن گیر انداختن رویاهای بد یا همان کابوس ها در هنگام شب میباشد. سرخ پوستان برای اثر بخشی بیشتر دریم کچر اشیاء مقدسی مانند پر، منجوق و مروارید خاص را به کابوس گیر متصل میکردند که امروزه نیز برای تزئین دریم کچر از آنها استفاده میشود. آیا میدانید که داستان دریم کچر چیست؟

دریم کچر یا کابوس گیر چیست؟

دریم کچر یکی از لوازم دست ساز تاریخی و باستانی است که به منظور به دام انداختن کابوس ها توسط سرخ پوستان ساخته و بالای سر افرادی همچون کودکان آویخته و یا به شکل گردندبند استفاده میشد. شکل کلی دریم کچر به صورت یک حلقه و با شبکه ای شبیه به تار عنکبوت در داخل حلقه میباشد. امروزه اما دریم کچر ها بیشتر جنبه تزئینی داشته و به همین منظور در خانه ها استفاده میشوند.

کابوس گیر امروزه نیز مانند زمان های قدیم با استفاده از مواردی همچون پر، منجوق و روبان تزئین میشود. دریم کچر ها علاوه بر اینکه در محل های مختلف آویخته شوند، به صورت گردنبند نیز تولید شده و افراد در طول روز و شب آن را با خود حمل میکنند.

تاریخچه دریم کچر چیست؟

در فرهنگ های بسیاری از اقوام مختلف دنیا، عنکبوت ها به عنوان حشراتی ترسناک و وحشتناک شناخته میشوند. در باور مردم قبیله اوجیبوه (Ojibwe) اما عنکبوت ها نماد امنیت و آسودگی محسوب میشوند. قبیله اوجیبوه یا اوجیب وا یکی از بزرگترین قبیله های سرخ پوستان آمریکا به حساب می آیند که امروزه در ایالت های مرکزی و شمالی آمریکا و قسمت جنوبی کانادا ساکن هستند.

برطبق یکی از افسانه های قدیمی این قبیله سرخ پوست، در سرآغاز دنیا زنی افسانه ای به نام زن عنکبوتی (the spider woman) وجود داشت که قبیله را از لحاظ معنوی و روحانی حفاظت میکرد. زن عنکبوتی مخصوصا از افراد تازه به دنیا آمده و کودکان محافظت کرده و آنها را از شر نیروهای شیطانی و منفی حفاظت میکرد.

با گذشت زمان و بزرگتر شدن قبیله Ojibwe، جمعیت این قبیله آمریکایی بیشتر شده و در سراسر قاره پخش شدند. افزایش جمعیت و گسترش قبیله باعث شد توانایی زن عنکبوتی در حفاظت از تک تک مردم قبیله سخت تر شود و به مانند گذشته توانایی دفع نیروهای منفی را از مردم نداشته باشد.

زن عنکبوتی ایده ای را برای رفع مشکل و راه حلی برای محافظت از تک تک مردم قبیله پیدا کرد که آن ساختن دریم کچر یا کابوس گیر بود. به مرور زمان و گذشت نسل ها، مادرها و مادربزرگان قبیله اوجیبا میتوانستند فرزندان و افراد دور از خود را به کمک ایده زن عنکبوتی، یعنی ساختن دریم کچر محافظت کنند.

تاریخچه دریم کچر چیست

فلسفه دریم کچر چیست؟

مردم قبیله اوجیبوه (Ojibwe) معتقد هستند که همراه داشتن دریم کچر در هنگام خواب، میتواند خواب های بد و کابوس ها را از آنها دور نماید. در نزد مردم سرخ پوست این قبیله آمریکایی، دریم کچر یا کابوس گیر به صورت نوعی رسم و به عنوان نوعی طلسم برای دفع رویاهای بد استفاده میشود.

به عقیده سرخپوستان قبیله اوجیبوه، رویاها به صورت خوب و بد در هنگام شب روی هوا شناور هستند. دریم کچر یا کابوس گیر با داشتن شبکه تارعنکبوتی در درون خود میتواند رویاهای بد یا همان کابوس ها را به دام انداخته و مانع رسیدن آنها به خواب فرد شود. در عوض اما رویاهای خوب و مثبت از بین نخ های شبکه تارعنکبوتی دریم کچر عبور کرده و میتوانند به فرد منتقل شوند. در واقع دریم کچر در باور سرخپوستان حکم یک صافی برای رویاها را دارد.

دریم کچر چه کاربردی دارد؟

در بین سرخپوستان قبیله اوجیبوه، کاربرد دریم کچر جذب رویاهای منفی و درنتیجه گیرانداختن کابوس ها میباشد. دریم کچر یا کابوس گیر باید در جایی آویخته شود که در هنگام صبح به روشنایی دسترسی داشته و نور خورشید به آن تابیده شود تا کابوس هایی که به دام انداخته است نابود شوند.

امروزه اما در بین جوامع مدرن و مردم، دریم کچر بیشتر از آنکه به عنوان نوعی طلسم کاربرد داشته باشد، به عنوان وسیله ای برای تزئین و زیبایی محیط استفاده میشود. طرح سنتی و زیبای دریم کچر و در عین حال سادگی و آسان بودن ساخت آن باعث شده امروزه نیز دریم کچر به عنوان یکی از محبوب ترین نماد ها و وسایل استفاده شود.

طرح دریم کچر چیست؟

دریم کچر به صورت یک حلقه است که در مرکز آن شبکه ای شبیه به تار عنکبوت بافته شده است. احتمالا بافت عنکبوتی داخل دریم کچر به دلیل ارتباط این وسیله با زن عنکبوتی (the spider woman) به وجود آمده است. وظیفه شبکه تار عنکبوتی داخل دریم کچر همانند زن عنکبوتی دور کردن رویاهای منفی و کابوس ها از فرد میباشد.

زنان سرخپوست بومی آمریکا وظیفه داشتند تا با ساخت کابوس گیر به صورت دستی از افراد خانواده، کودکان و نوه های خود دفاع کنند. بانوان سرخ پوست یک حلقه چوبی را الیاف های طبیعی به شکل نخ پوشانده و بافت دریم کچر را انجام میدادند. دریم کچرها همچنین با اشیاء مقدسی مانند پر، منجوق و مروارید که همگی باید به صورت طبیعی به دست می آمدند نیز تزئین میشدند تا اثر بخشی بیشتر داشته باشند.

نماد و طرح دریم کچر چیست

دریم کچر نماد چیست؟

شکل دریم کچر به صورت یک حلقه است که در درون آن شبکه ای به شکل تارعنکبوت بافته شده و با پرها یا منجوق ها و مروارید طبیعی تزئین شده است. حلقه دریم کچر در باور مردم قبیله اوجیبوه که به عنوان منشا دریم کچر شناخته میشوند نشان دهنده چرخه زندگی است. همچنین حلقه کابوس گیر در باور آنها به عنوان نماد خورشید و ماه و نشان دهنده گذر روز و شب نیز میباشد.

شبکه عنکبوتی بافته شده درون حلقه دریم کچر که وظیفه به دام انداختن کابوس ها را دارد نیز احتمالا ارتباط زیادی با زن عنکبوتی (the spider woman) دارد. زن عنکبوتی به عنوان یکی از زنان افسانه ای و مدافع مردم دربرابر کابوس ها و همچنین به عنوان سازنده دریم کچر نیز شناخته میشود.

دریم کچر با استفاده از منجوق و مروارید های طبیعی نیز تزئین میشود. به باور برخی از سرخپوستان مروارید نماد عنکبوت است که در حال بافتن شبکه درون حلقه کابوس گیر میباشد. اما برخی دیگر از سرخپوستان نیز عقیده دارند که مروارید نماد رویاهای خوب و جاودانه شده در دریم کچر میباشد.

فواید دریم کچر

در باور سرخپوستان، فایده دریم کچر به عنوان نوعی طلسم، جلوگیری از وقوع کابوس های منفی برای افراد میباشد. مردم قبایل سرخ پوست دریم کچر را به عنوان نوعی آویز بر بالای سر خود آویزان میکردند تا درهنگام خواب رویاهای منفی را به دام انداخته و تنها خواب های خوب برای فرد باقی بماند.

امروزه اما فواید و کاربرد دریم کچر احتمالا متفاوت از باورهای گذشته است. در عصر امروز دریم کچر بیشتر از اینکه به عنوان نوعی طلسم به کار گرفته شود، به عنوان نوعی دکور و وسیله تزئینی خریداری میشود. در جوامع امروزی از فواید دریم کچر میتوانیم به عنوان نوعی دکور و برای زیبایی و تزئین محیط نام ببریم.

فواید دریم کچر

دریم کچر را کجا اویزان کنیم؟

اگر مانند سرخپوستان اوجیبوه (Ojibwe)، به عقیده شما نیز دریم کچر میتواند برای جلوگیری از کابوس ها موثر باشد، باید دریم کچر در هنگام خواب و بالای سر آویخته شود. چرا که به عقیده سرخپوستان، رویاها در هنگام شب در بلای سر فرد و در هوا شناور هستند. محل قرارگیری دریم کچر باید در جایی باشد که علاوه بر قرار گرفتن در بلای سر، در هنگام صبح نیز نور مستقیم آفتاب بر کابوس گیر تابیده شود. نور آفتاب در هنگام صبح رویاهای منفی و کابوس های به دام افتاده در دریم کچر را نابود کرده و از بین میبرد.

اگر قصد شما از تهیه کردن دریم کچر به منظور زیبایی و تزئین خانه میباشد، علاوه بر بالای سر فرد و روی تخت خواب، میتوانید در سایر محل ها نیز دریم کچر را آویزان کنید. درواقع یکی از بهترین مکان ها برای آویزان نمودن دریم کچر، اتاق خواب میباشد.

ساخت دریم کچر بسیار آسان و ساده میباشد، در واقع به جای خرید میتوانید با صرف زمان یک دریم کچر زیبا و جذاب برای خود ایجاد نمایید. مقاله آموزش ساخت دریم کچر را میتوانید در اوموژ مطالعه نمایید.

دریم کچر را کجا آویزان کنیم

معنی دریم کچر چیست؟

در زبان انگلیسی دریم (Dream) به معنای رویا و کچر (Catcher) به معنای گیرنده میباشد. معنای کلی دریم کچر را میتوان معادل کابوس گیر قرار داد. دریم کچر در واقع نام یک وسیله قدیمی است که توسط سرخپوستان قبیله اوجیبوه (Ojibwe) آمریکا به منظور به دام انداختن کابوس ها در هنگام خواب مورد استفاده قرار میگرفت.

به عقیده سرخ پوستان رویاها به صورت شناور در هوا موجود هستند که دریم کچر یا کابوس گیر با به دام انداختن کابوس ها آنها را از رسیدن به فرد دور نگه میدارد. پس در واقع معنای دریم  کچر و معادل فارسی آن، کابوس گیر یا رویاگیر میباشد.

دریم کچر هفت چاکرا چیست؟

یکی از عناوین مرتبط با دریم کچر، دریم کچر هفت چاکرا میباشد. دریم کچر هفت چاکرا را میتوان هفت دریم کچر کوچک با رنگ های مختلف دانست که به یکدیگر متصل شده اند. چاکرا محل تمرکز انرژی متافیزیکی در بدن میباشد که به عقیده برخی از افراد در بدن انسان هفت عدد چاکرا موجود میباشد. دریم کچر هفت چاکرا علاوه بر دور کردن کابوس ها، میتواند انرژی ها و افکار منفی را از انسان نیز دور سازد.

کابوس گیر هفت چاکرا معمولا متشکل از هفت رنگ رنگین کمان میباشد، چرا که هریک از چاکراهای بدن مانند رنگین کمان دارای رنگ مختص خود هستند و در کنار هم هفت رنگ رنگین کمان را تشکیل میدهند. برخی از دریم کچرهای هفت چاکرا به جای داشتن هفت حلقه، از یک حلقه بزرگ و رنگین گمانی تشکیل میشوند.

دریم کچر هفت رنگ

بهترین دریم کچر کدام است؟

دریم کچرها امروزه در رنگ های مختلف در بازار موجود هستند و مشتریان به دلخواه به انتخاب هریک از آنها میپردازند، برخی از بهترین و محبوب ترین دریم کچرها به قرار زیر هستند:

  • دریم کچر سفید: بسیاری از افراد دریم کچر سفید را به دلیل توازن انرژی و داشتن خوابی آرام و بدون استرس انتخاب مینمایند.
  • دریم کچر آبی: دریم کچر آبی مانند رنگ سفید برای افراد میتواند نشان دهنده امید و آرامش خاطر باشد.
  • دریم کچر قرمز: رنگ قرمز دریم کچر میتواند نماینده خوشبختی و شور و علاقه برای افراد باشد.
  • دریم کچر زرد: دریم کچر های زرد برای افراد میتواند حس لذت و سرزندگی ایجاد نماید.
  • دریم کچر سبز: رنگ سبز نمادی از سلامتی و ثبات در دریم کچر ها محسوب میشود.
  • دریم کچر نارنجی: برای کسب موفقیت و ثبات مالی، دریم کچر نارنجی بهترین گزینه برای شما خواهد شود.
  • دریم کچر صورتی: رنگ صورتی دریم کچر به نشانه عشق و علاقه برای افراد محبوب میباشد.
  • دریم کچر بنفش: دریم کچر بنفش بهترین رنگ برای رشد سطح معنوی و روحانی انسان شمرده میشود.
  • دریم کچر مشکی: رنگ مشکی، بهترین رنگ برای احساس امنیت و حفاظت. دریم کچر مشکی بیشتر برای اتاق کودکان استفاده میشود.

در واقع دریم کچر ها به صورت ساده یا غیر ساده و پیچیده تر دارای رنگ هایی هستند که برخی از آنها محبوب تر از سایرین میباشد. در قسمت فوق به صورت مختصر به راهنمای انتخاب بهترین رنگ دریم کچر پرداختیم. میتوانید به توجه به سلیقه خود رنگ دلخواه و مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

در این مقاله از اوموژ به بررسی اینکه دریم کچر چیست پرداختیم و دانستیم که تاریخچه و داستان دریم کچر یا کابوس گیر مربوط به قبیله های سرخپوست آمریکای شمالی میباشد. همچنین فواید دریم کچر، کاربرد و بهترین محل برای آویختن دریم کچر را نیز خدمت شما بیان نمودیم. فروشگاه اینترنتی اوموژ ارائه دهنده لوازم خیاطی با بهترین کیفیت و قیمت در کشور میباشد. میتوانید برای خرید لوازم خیاطی در انواع مختلف میتوانید لینک قرارداده شده را لمس یا از فهرست ساید و نوار جست و جو استفاده نمایید. در قسمت پایین این گفتار میتوانید انتقادات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه
حساب کاربری