انواع قیچی خیاطی

انواع قیچی خیاطی و کاربرد انها

هنر خیاطی یکی از مشاغلی است که با برش انواع و اقسام پارچه و نخ و سایر موارد سر و کار زیادی دارد. مهم ترین وسیله برای برش در خیاطی، قیچی ها هستند. قیچی های خیاطی انواع مختلفی دارند که از لحاظ سایز و کاربرد با یکدیگر متفاوت میباشند. دانستن انواع قیچی خیاطی و کاربرد انها یکی از مهم ترین مسائل برای افرادی که قصد یادگیری و ورود به رشته خیاطی دارند میباشد.

توانایی شناخت انواع قیچی و استفاده از آنها یک نوع مهارت خوب و لازم برای هر خیاط محسوب میشود. شغل خیاطی دائما نیازمند برش انواع موارد مانند پارچه و نخ و غیره میباشد. در اختیار داشتن تعدادی از مهم ترین قیچی ها باعث میشود علاوه بر آسودگی کار کیفیت محصولات تولیدی نیز بالاتر بروند.

قیچی چیست؟

قیچی نوعی اهرم است که وظیفه آن انتقال نیروی اعمال شده توسط دست به تیغه ها و در نتیجه ایجاد برش میباشد. قیچی یکی از مهم ترین ابزارآلات در مشاغلی همچون خیاطی، آرایشگری، باغبانی و آهنبری محسوب میشود. شکل عمومی قیچی به صورت دو تیغه، دو دسته و یک تکیه گاه بین تیغه و دسته میباشد.

قیچی ها انواع مختلفی دارند که هرکدام برای کاربرد خاصی مختص شده اند. به عنوان مثال قیچی آهنبری از لحاظ اندازه بسیار بزرگتر از قیچی آرایشگری بوده و تیغه های بزرگتری را نیز دارا میباشد. از لحاظ تفاوت در شکل نیز برخی از قیچی ها از لحاظ محل قرار گیری تکیه گاه با یکدیگر متفاوت میباشند. برای مثال در قیچی سرنخ زن تکیه گاه در انتهای قیچی قرار داشته و بین تیغه و محل اعمال نیرو قرار ندارد.

انواع قیچی خیاطی

انواع قیچی خیاطی عبارتند از:

  • قیچی ساده خیاطی
  • قیچی سرنخ زن یا نخ چین
  • قیچی دالبر یا قیچی زیگزاگ
  • قیچی برش چرم
  • قیچی برش کوچک
  • قیچی برش ضخیم
  • بشکاف
  • قیچی گلدوزی
  • قیچی جا دکمه
  • قیچی برقی

انواع قیچی های خیاطی اصولا بر طبق کاربرد از هم دیگر تفکیک میشوند. تفاوت کاربرد و زمینه مصرف قیچی ها باعث شده امروزه در بازار انواع مدل قیچی خیاطی به فروش برسند. در ادامه به بررسی تک تک موارد فوق میپردازیم.

قیچی خیاطی چیست؟

قیچی خیاطی نوعی اهرم مکانیکی است که از دو تیغه، یک تکیه گاه و دو دسته تشکیل شده است. اصلی ترین کاربرد قیچی خیاطی کمک به برش میباشد. قیچی های خیاطی مناسب برش پارچه، نخ، الگو و سایر موارد میباشند. یک قیچی خیاطی باید دارای تیغه های تیز و دسته های نرم باشد تا باعث خستگی دست و ایجاد آسیب برای خیاط نشود.

عبارت قیچی خیاطی، معمولا برای قیچی ساده خیاطی به کار میرود، چرا که اصلی تری نوع قیچی در هنر خیاطی، قیچی خیاطی ساده میباشد. بقیه انواع قیچی ها را با اسم دقیق خود نام میبرند، مانند قیچی سرنخ زن یا قیچی دالبر. پس منظور از قیچی خیاطی در واقع همان قیچی ساده خیاطی میباشد.

قیچی خیاطی

قیچی سرنخ زن یا نخ چین

سرنخ زن یا نخ چین نوعی قیچی کوچک و کاربردی در خیاطی است که معمولا برای برش سرنخ های اضافی و باز کردن جادکمه مورد استفاده قرار میگیرد. شکل سرنخ زن متفاوت از سایر انواع قیچی در خیاطی میباشد. در یک نخ چین تکیه گاه قیچی در انتها قرار داشته و محل اعمال نیرو در بین تکیه گاه و تیغه ها میباشد.

سرنخ زن ها معمولا در اندازه 4.5 یا 3.5 اینچ تولید میشوند. برای آشنایی بیشتر با نخ چین میتوانید به مقاله سرنخ زن چیست در اوموژ مراجعه نمایید.

قیچی سرنخ زن

قیچی دالبر یا قیچی زیگزاگ

قیچی دالبر برای ایجاد برش های زیگزاگی شکل روی پارچه استفاده میشود. شکل تیغه های قیچی زیگزاگ به صورت زیگزاگی و دندانه دار میباشد. قیچی دالبر معمولا در اندازه حدودا 9 اینچ مانند 9.25 اینچی تولید شده و با ایجاد برش زیگزاگی روی پارچه میتواند از ریش ریش شدن پارچه جلوگیری نماید. قیچی دالبر از انواع قیچی خیاطی با شکل تیغه خاص میباشد.

قیچی های دالبر از لحاظ اندازه تیغه با یکدیگر متفاوت میباشند. برخی از قیچی های دالبر دارای دندانه های کلفت تر هستند. به راحتی از روی شکل قیچی خیاطی دالبر میتوان به ریز یا درشت بودن اندازه دندانه های آن پی برد. برای اطلاعات بیشتر درباره این نوع قیچی پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله قیچی زیگزاگ چیست میباشد.

قیچی دالبر یا زیگزاگ

قیچی برش چرم

قیچی چرم بری در خیاطی مناسب برش الیاف های چرمی میباشد. قیچی برش چرم دارای دسته های نسبتا بزرگ و تیغه های نسبتا کوچک میباشد. در خیاطی استفاده از الیاف های چرمی یکی از معمول ترین امور در این زمینه شمرده میشود و دراختیار داشتن یک قیچی برش میتواند امری لازم شمرده شود. برش چرم با قیچی خیاطی معمولی دشوار بوده و نیازمند اعمال نیروی بیشتری نسبت به قیچی برش چرم خواهد بود.

قیچی برش چرم

قیچی برش کوچک

قیچی برش کوچک دارای تیغه کوچک و ریز و دسته های نسبتا بزرگ میباشد. این نوع قیچی در خیاطی مناسب برش های ظریف و با دقت بالا میباشد. قیچی برش کوچک معمولا اندازه ای بین 4 تا 7 یا 8 اینچ دارد. دسته های بزرگ و شکل قیچی باعث میشوند تا با اعمال کمی نیرو بتوان به راحتی یک برش ظریف و دقیق را انجام داد.

از لحاظ ظاهری میتوان شکل قیچی برش کوچک را مانند قیچی برش چرم دانست؛ چرا که هر دو نوع قیچی دارای دسته بزرگ و تیغه نسبتا کوچک هستند. داشتن قیچی برش کوچک در بین انواع قیچی خیاطی شاید غیرضروری به نظر برسد، اما باید گفت که استفاده از این قیچی کوچک باعث افزایش کیفیت برش خواهد شد.

قیچی برش کوچک

قیچی برش ضخیم

قیچی برش ضخیم دارای یک خمیدگی در قسمت نزدیک به تکیه گاه میباشد که ظاهر آن را متفاوت از سایر انواع قیچی برش خیاطی میسازد. شکل قیچی خیاطی برش ضخیم مناسب برش های بزرگ و ضخیم ساخته شده تا با اعمال نیروی کم بتوان به راحتی برش را انجام داد. یکی از دسته های این نوع قیچی بزرگتر از دیگری بوده و شکلی نزدیک به بیضی دارد.

از لحاظ اندازه قیچی برش ضخیم میتواند 10 یا 12 اینچ و اندازه های مختلف باشد. قیچی های با شماره بزرگ تر دارای تیغه بزرگتری بوده و برش های ضخیم تری را انجام میدهند. معمولا دسته بزرگتر قیچی ضخیم شکلی شبیه به بیضی داشته و دسته کوچک تر بیشتر به دایره نزدیک میباشد.

قیچی برش ضخیم

بشکاف خیاطی

بشکاف بیشتر از اینکه نوعی قیچی باشد، نوعی تیغه محسوب میشود. بشکاف دارای دو دندانه بزرگ و کوچک میباشد که بین دو دندانه تیز بوده و برش را انجام میدهد. از بشکاف برای پاره کرده دوخت های اشتباه و مواردی همچون جادکمه استفاده میشود. معمولا بشکاف های بزرگ اندازه 5.5 اینچی و بشکاف های کوچک اندازه 3.5 اینچی دارند.

بشکاف ها معمولا با دسته های پلاستیکی یا چوبی تولید میشوند. در واقع باید گفت بشکاف را به صورت دقیق نمیتوان جزئی از انواع قیچی خیاطی دانست، اما به دلیل داشتن کاربرد مشابه با انواع قیچی تصمیم بر این شد که بشکاف نیز در این مقاله گنجانده شود. برای آشنایی بیشتر با بشکاف پیشنهاد ما به شما خواندن مطلب بشکاف چیست در اوموژ میباشد.

بشکاف خیاطی

قیچی گلدوزی

قیچی گلدوزی نوعی قیچی در اندازه کوچک است که بیشتر در هنر گلدوزی استفاده میشود. قیچی گلدوزی دارای تیغه های کوچک و دسته های کوچک بوده و برای برش های ظریف و ریز مناسب میباشد. قیچی های گلدوزی اندازه این بین 3 تا 4 اینچ داشته و نوع کوچک آنها حدودا 2 اینچی میباشد.

قیچی گلدوزی

قیچی جا دکمه

قیچی جادکمه یک قیچی کوچک با شکل تیغه های شبیه به چاقو میباشد که برای برش جادکمه ها استفاده میشود. اندازه قیچی جادکمه متفاوت بوده و معمولا 4 تا 6 اینچ میباشد. در یکی از دسته های قیچی جا دکمه یک تکه فلز شبیه به پیچ قرار دارد. داشتن قیچی جادکمه ضروری نیست و با استفاده از سرنخ زن و بشکاف هم میتوان جا دکمه ها را شکافت.

قیچی جادکمه

قیچی برقی

قیچی شکلی کاملا متفاوت از سایر قیچی های مورد استفاده در خیاطی داشته و چیزی شبیه به یک ماشین اصلاح مو میباشد! قیچی برقی معمولا به صورت شارژی بوده و با استفاده از آداپتور شارژ میشود. طبیعتا با توجه به پیشرفته بودن ساختار قیچی برقی، قیمت بالا تری را نیز نسبت به سایر انواع قیچی خیاطی خواهد داشت.

قیچی برقی خیاطی

شماره قیچی خیاطی چیست؟

شماره قیچی خیاطی نشان دهنده طول قیچی میباشد. هرچه شماره قیچی بیشتر باشد، اندازه و طول قیچی نیز بزرگتر خواهد بود. قیچی خیاطی بزرگ برای برش های معمولی و قیچی خیاطی با شماره کم برای برش های کوچک و دقیق استفاده میشوند. پرمصرف ترین قیچی های خیاطی دارای شماره این بین 7 تا 10 اینچ میباشند.

قیچی های خیاطی با شماره بزرگ دارای تیغه بزرگ تری هستند که آنها را مناسب برش های معمولی و بزرگ میسازد. در مقابل اما قیچی های خیاطی با شماره پایین تیغه کوچک تری داشته و مناسب برش های کوچک و ظریف هستند.

نحوه اندازه گیری شماره قیچی خیاطی چگونه است؟

برای دانستن اندازه شماره قیچی خیاطی کافی است اندازه قیچی را از ابتدا تا انتها به صورت اینچ اندازه گیری نمایید. اندازه گیری باید دقیقا از ابتدای نوک تیغ قیچی تا انتهای دسته صورت گیرد. برای اندازه گیری میتوانید از انواع خط کش یا متر استفاده نمایید.

در صورتی که خط کش یا متر با مقیاس اینچ در اختیار ندارید، میتوانید اندازه قیچی را به سانتی متر انجام دهید و سپس آن را تبدیل به اینچ نمایید. فرمول تبدیل سانتی متر به اینچ به صورت زیر میباشد:

اندازه قیچی به اینچ = اندازه قیچی به سانتی متر × 0.3937

برای استفاده از فرمول فوق، اندازه گیری طول قیچی با دقت میلی متر کافی میباشد. برای مثال اگر اندازه قیچی شما 11.4 سانتی متر باشد، با استفاده از فرمول فوق اندازه قیچی شما 4.48818 اینچ خواهد بود که با گرد کردن عدد 4.5 اینچ برای ما حاصل خواهد شد.

شماره قیچی خیاطی

شماره قیچی مورد نیاز من کدام است؟

قیچی های خیاطی دارای اندازه یا شماره های مختلفی هستند. برای مثال سرنخ زن حدود 3.5 اینچ و قیچی خیاطی معمولا حدود 7 یا 8 اینچ میباشد. بهتر است هرکدام از قیچی ها را در صورت نیاز خریداری کرده و استفاده نمایید. به عنوان یک پیشنهاد اکثر خیاط ها یک قیچی خیاطی بزرگ و یک عدد کوچک تر را خریداری کرده و استفاده مینمایند.

پیشنهاد ما به شما داشتن یک قیچی خیاطی ساده با اندازه 7 یا 8 اینچ برای شروع کار میباشد. با استفاده از یک قیچی ساده خیاطی به راحتی میتوانید انواع برش های لازم و ضروری را انجام دهید. سرنخ زن، دالبر و بشکاف از دیگر قیچی های پیشنهادی ما به شما محسوب میشوند.

در این مقاله از اوموژ به صورت کامل به بررسی انواع قیچی خیاطی و کاربرد انها پرداختیم. همچنین توضحیات کاملی درباره قیچی خیاطی و نحوه حساب کردن شماره قیچی خیاطی نیز بیان کرده و عکس انواع قیچی خیاطی را نیز ارائه نمودیم. در صورت نیاز به خرید لوازم خیاطی مانند خرید قیچی خیاطی میتوانید از فروشگاه اوموژ استفاده کرده و خرید خود را در اسرع وقت انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه
حساب کاربری